Politic

Pardău: „Așteptăm demisia Guvernului Tăriceanu”



Pardău: „Așteptăm demisia Guvernului Tăriceanu”
Pardău: „Așteptăm demisia Guvernului Tăriceanu”

Președintele interimar al Organizației Județene a PLD Suceava, deputatul Dumitru Pardău, a declarat ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că Executivul condus de Călin Popescu Tăriceanu ar trebui să-și dea demisia în cursul săptămânii viitoare. Potrivit lui Pardău, actualul Guvern al României, denumit „Tăriceanu 2”, este cel mai slab din ultimii 17 ani. „Asistăm la o guvernare după ureche, când unii miniștri fac declarații din cele mai ciudate față de proiectele și inițiativele pe care doresc să le realizeze. Și aici putem aminti doar de gestionarea taxei pentru prima înmatriculare, ezitările în ceea ce privește legile pentru înființarea Agenției Naționale pentru Integritate, anunțurile privind posibila majorare a pensiilor, și lista poate să continue”, a declarat Dumitru Pardău. Deputatul PLD de Suceava a adăugat că în situația în care nu va demisiona întregul Guvern, cel puțin două demisii „de onoare” sunt așteptate a se produce în cursul săptămânii viitoare. El a făcut referire aici la premierul Călin Popescu Tăriceanu și la ministrul de stat Marko Bela, în calitatea lor de lideri PNL, respectiv UDMR, două dintre formațiunile care au făcut parte din coaliția împotriva președintelui României, Traian Băsescu. Pardău a precizat că după eșecul acțiunii de suspendare și de demitere a președintelui Băsescu, cei doi ar trebui să părăsească Guvernul, fără a căuta scuze pentru acțiunea împotriva șefului statului. „Ei vin și fac declarații de parcă nu s-a întâmplat nimic, și se pare că nimeni nu dorește să plătească pentru eșecul lor. Oricum, noi așteptăm demisia Guvernului Tăriceanu, și credem că de săptămâna viitoare o să asistăm la schimbări importante pe scena politică românească”, a mai spus Pardău. Nu în ultimul rând, liderul liberal democraților suceveni a precizat că așteaptă ca și la nivelul județului Suceava, liderii partidelor care au susținut demiterea președintelui Traian Băsescu, respectiv PSD și PNL, să își asume eșecul referendumului din data de 19 mai 2007. „Deși ei au făcut campanie împotriva lui Traian Băsescu până în ultima zi de dinaintea referendumului, au obținut cel mai slab rezultat din întreaga zonă a Moldovei. Și din acest motiv liderii PNL și PSD Suceava ar trebui să-și asume răspunderea și să observe că s-au discreditat în fața electoratului propriu”, a încheiat Dumitru Pardău.



Recomandări

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”

Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări

Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări
Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări

Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”

Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”
Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”

Gheorghe Șoldan după consultările cu președintele României: „PSD își poate asuma un guvern minoritar”

Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan, a fost prezent la consultările cu președintele Nicușor Dan cu privire la desemnarea noului premier
Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan, a fost prezent la consultările cu președintele Nicușor Dan cu privire la desemnarea noului premier