Eveniment

Ofertă de locuri de muncă neașteptat de bogată la bursa de astăzi dedicată absolvenților



Mirela Adomnicăi: "Oferta de locuri de muncă este ridicată și de aceea așteptăm la această bursă toate persoanele interesate de un loc de muncă, indiferent de vârstă sau pregătire"
Mirela Adomnicăi: "Oferta de locuri de muncă este ridicată și de aceea așteptăm la această bursă toate persoanele interesate de un loc de muncă, indiferent de vârstă sau pregătire"

Tinerii aflați în căutarea unui serviciu sunt așteptați, astăzi, la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, eveniment care va începe de la ora 10.00, simultan în patru localități din județ: municipiul Suceava, la Universitatea „Ștefan cel Mare”, Corpul E, Fălticeni și Câmpulung Moldovenesc, la sediile agențiilor locale ale Agenției de Ocupare a Forței de Muncă, și la Rădăuți, la Casa Germană.
Mirela Adomnicăi, directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Suceava, a declarat că oferta din partea angajatorilor este mult mai bogată decât la bursele precedente și tocmai de aceea, deși evenimentul este dedicat în principal absolvenților, sunt așteptați toți sucevenii în căutarea unui serviciu.
Aproape 300 de locuri de muncă, numai la bursa din Suceava
Până ieri, situația confirmărilor din partea angajatorilor era următoarea: la Suceava – 47 de agenți economici, cu 282 de locuri de muncă, la Fălticeni – 15 angajatori, cu 90 de locuri de muncă, la Câmpulung Moldovenesc – 30 de angajatori, cu 63 de posturi, și la Rădăuți – 14 angajatori, cu 110 locuri de muncă.
„Constatăm că există mai mult interes din partea angajatorilor decât din partea absolvenților. Oferta de locuri de muncă este ridicată și de aceea așteptăm la această bursă toate persoanele interesate de un loc de muncă, indiferent de vârstă sau pregătire”, a declarat Mirela Adomnicăi.
Din primele date strânse de la angajatori rezultă că sectoarele de activitate care oferă cele mai multe locuri vacante sunt serviciile, comerțul și domeniul IT, iar printre domeniile nou apărute este amintit cel al construcției de site-uri și publicitate.
Meseriile cele mai solicitate sunt cele specifice comerțului și serviciilor (lucrător comercial, broker, ospătar, recepționer, barman, casier, vânzător, lăcătuș mecanic).
La categoria studii superioare cei mai căutați sunt specialiștii în IT, inginerii și economiștii.
Agenții economici pot angaja tineri cu salariul subvenționat de la bugetul de stat
Un amănunt important este că la bursa de astăzi se vor putea face angajări cu subvenționarea salariului de la bugetul de stat.
„Angajatorii care vor încheia contracte de muncă în cadrul bursei cu absolvenții vor putea beneficia de subvenționarea locului de muncă”, a mai declarat Mirela Adomnicăi.
Angajatorii pot primi o subvenție între 500 și 750 de lei pe lună, timp de 12 luni, pentru salariul tânărului absolvent pe care îl încadrează în muncă.
În cadrul bursei de astăzi vor fi promovate și oferte de locuri de muncă în străinătate, prin intermediul rețelei EURES, a serviciilor publice de ocupare din Europa.



Recomandări