Din cauza sărăciei

O mamă și-a abandonat copiii și a plecat la muncă în Italia



– Deși intenția femeii a fost să adune niște bani, pe care apoi să-i trimită familiei, de câteva luni aceasta nu a dat nici un semn de viață, iar cei patru copii au rămas pe drumuri
– Minorii au fost instituționalizați în regim de urgență, și vor fi repartizați într-o casă de tip familial
O mamă divorțată din zona Fălticeni și-a lăsat cei patru minori, cu vârste cuprinse între 7 și 14 ani, în grija unui unchi, și a plecat să-și caute un loc de muncă în Italia. Ea a promis că imediat ce ajunge în Italia va trimite bani pentru întreținerea copiilor, dar, de câteva luni, femeia nu a dat nici un semn de viață, iar unchiul nu a dorit să mai aibă grijă de cei patru nepoți.
Copiii au dus-o greu și în perioada când mama lor era în țară, pentru că era singura întreținătoare a familiei, copiii fiindu-i încredințați în urma divorțului. Sărăcia a determinat-o pe mamă să-și lase copiii în grija unchiului „lacom de bani”, care văzând că femeia nu trimite leafa promisă i-a fugărit pe copii să locuiască în casa lor sărăcăcioasă, mizeră, fără încălzire, fără energie electrică și fără nici un mijloc de trai. Casa în care locuiesc micuții este situată la o distanță foarte mare de școală, iar copiii riscau să abandoneze școala.
La sesizarea Primăriei din localitatea unde au domiciliul copiii, specialiști din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava s-au deplasat la fața locului, și au stabilit luarea unei măsuri de protecție pentru cei patru minori.
„Deoarece nu au fost găsite rude ale copiilor până la gradul IV care doresc și care au condiții să întrețină cei patru copiii, în momentul de față aceștia sunt instituționalizați în cadrul Complexului de servicii comunitare, și se încearcă găsirea unei soluții eficiente, pentru a nu fi nevoie să-i despărțim pe cei patru frați. Aceștia vor fi repartizați într-o casă de tip familial”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Direcției pentru Protecția Copilului, Nicoleta Lența.



Recomandări

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare
Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare

Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv

Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv
Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv

Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”

Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”
Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani
Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani