O femeie acroșată de o mașină a sunat la 112 după aproape 24 de ore



O femeie acroșată de o mașină a sunat la 112 după aproape 24 de ore
O femeie acroșată de o mașină a sunat la 112 după aproape 24 de ore

Polițiștii de la Fălticeni au fost nevoiți să demareze o anchetă privind un accident rutier la aproape 24 de ore după producerea acestuia. Asta deoarece șoferul nu a anunțat accidentul, după ce victima a spus că pleacă acasă și nu a pățit nimic. Doar că femeia lovită de mașină a sunat la 112 a doua zi, având dureri la un picior.

Joi, 12 februarie, în jurul orei 13.15, Poliția Fălticeni a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că o femeie solicită îngrijiri medicale în urma unui accident produs în satul Hreațca, comuna Vulturești.

Echipa operativă din cadrul Compartimentului Rutier Fălticeni s-a deplasat la fața locului, studiind imagini de pe camere de supraveghere și reușind să stabilească relativ repede ce s-a întâmplat:

Din cercetări a rezultat că, pe 11 februarie, în jurul orei 15:50, Andrei C., în timp ce conducea un autoturism VW, pe raza localității Hreațca, a acroșat o localnică ce se afla pe partea dreaptă a carosabilului, având în vedere direcția de deplasare a autovehiculului.

Femeia nu a solicitat prezența unui echipaj medical și s-a deplasat la domiciliu, iar șoferul a plecat mai departe.

A doua zi, după ora 13.00, femeia a fost transportată la Spitalul Municipal Fălticeni, unde i s-a stabilit diagnosticul „contuzie membru inferior stâng”.

Din primele verificări s-a stabilit că femeia are culpă în producerea accidentului pentru că se afla în mod nejustificat pe carosabil, în timp ce șoferul este vinovat pentru că a părăsit locul accidentului, fără a anunța Poliția.

Ancheta continuă privind infracțiunile de „vătămare corporală din culpă” și „părăsirea locului accidentului”.

De reținut așadar, ca regulă, că orice accident de acest gen, cu victimă pieton sau alt participant la trafic, oricât de ușor ar părea, trebuie anunțat imediat la poliție, pentru a fi evitate ”surprize” ulterioare.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control