Municipiul Fălticeni s-a înfrățit cu municipiul italian Chieri din provincia Torino



Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire
Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire

Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a semnat acordul de înfrățire a municipiului pe care îl conduce cu municipiului Chieri din regiunea italiană Torino. Prezent în Italia la parafarea acestei înfrățiri, Cătălin Coman a spus că municipiul Chieri este o localitate cu o comunitate românească extrem de numeroasă. Cătălin Coman a precizat că la semnarea acordului de înfrățire cu primarul din Chieri, Alessandro Sicchiero, a participat și Consulul general al României la Torino, Ioana Gheorghiaș, căreia i-a mulțumit pentru sprijinul acordat. La eveniment a fost prezent și secretarul de stat din cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, Gheorghe Cârciu. „Salut acest demers care marchează încă o dată relația apropiată dintre cele două comunități. Cu siguranță, prin acest acord de înfrățire, vom găsi pârghiile necesare pentru extinderea și întărirea relațiilor noastre economice și culturale. Împreună vom fi mai puternici”, a spus Gheorghe Cârciu. El a arătat că oficialii celor două orașe au semnat scrisoarea de intenție, care va fi urmată de încheierea acordului de înfrățire, prin care își propun să dezvolte relațiile dintre comunități, să încurajeze cooperarea și schimbul de bune practici în domenii de interes comun, precum protecția mediului, orașe inteligente, administrație publică locală, activități economice de interes comun, turism, cultură și sport, sănătate publică, educație.


Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire
Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire
Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire
Municipiile Fălticeni și Chieri (Italia) au semnat un acord de înfrățire


Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean

Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean
Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean