Eveniment pugilistic

Memorialul „Mihai Vasilache”, la Fălticeni



Memorialul „Mihai Vasilache”, la Fălticeni
Memorialul „Mihai Vasilache”, la Fălticeni

Primăria și Consiliul Local Fălticeni, împreună cu ACS „Șomuz Fălticeni”, organizează sâmbătă, 26 iunie, începând cu ora 13,00, la Sala de sport „Gabriel Udișteanu” din municipiul Fălticeni, ediția a III-a a Memorialului „Mihai Vasilache”, competiție la care sunt așteptați să participe pugiliști de la cluburi din întreaga țară.
„Inițiat de ACS Șomuz Fălticeni la începutul anului 2019, Memorialul „Mihai Vasilache” s-a bucurat, încă de la prima ediție, de un interes deosebit în peisajul pugilistic din zona Moldovei, promovând imaginea municipiului Fălticeni. Cele două gale organizate la Fălticeni au reunit cluburi cu tradiție în boxul românesc, dar și persoane implicate în promovarea acestui sport la nivel național. Având în vedere dorința de a asigura continuitate acestui eveniment, dar și încurajarea activității secțiilor de box din Municipiul Fălticeni, Primăria și Consiliul Local Fălticeni sprijină această competiție, suportând o parte din cheltuielile de organizare și premiere”, a precizat prof. Gheorghe Cătălin Coman, primarul municipiului Fălticeni.
Boxul este una dintre ramurile sportive care a adus Fălticeniului recunoaștere la nivel național și internațional. Unul dintre sportivii de marcă în acest domeniu a fost regretatul pugilist Mihai Vasilache, care a cunoscut succesul atât pe plan sportiv, cât și antreprenorial. Mihai Vasilache a fost Campion Național al României la categoria semigrea, în anii 1987, 1988 și 1989. În memoria sa, secția de box ACS „Șomuz Fălticenui” a inițiat Memorialul „Mihai Vasilache”. Prima ediție a acestui eveniment pugilistic a fost organizată în februarie 2019, fiind primul eveniment de acest fel, după foarte mulți ani, care a readus la rampă și tinerii sportivi legitimați la secțiile de box ale cluburilor sportive din Fălticeni (ACS „Șomuz Fălticeni” și ACS „Nada Florilor”).



Recomandări

Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă

Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă
Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026
Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Expoziție de grafică „Sub Steaua Căprioarei”, semnată de artistul Radu Bercea în cadrul Anului Nicolae Labiș

Expoziție de grafică „Sub Steaua Căprioarei”, semnată de artistul Radu Bercea în cadrul Anului Nicolae Labiș
Expoziție de grafică „Sub Steaua Căprioarei”, semnată de artistul Radu Bercea în cadrul Anului Nicolae Labiș

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire