Pe lângă lege

Material lemnos în valoare de peste 150.000 de euro, confiscat de la doi agenți economici



Lemn confiscat
Lemn confiscat

Un control demarat la doi agenți economici din județ, încă din luna februarie a acestui an, s-a finalizat zilele trecute. Acțiunea s-a lungit pe parcursul mai multor luni deoarece s-au efectuat activități în teren pentru inventarierea masei lemnoase, dar și compararea stocurilor fizice cu cele scriptice. La finalul controlului s-a decis confiscarea cantității de 934,49 mc material lemnos, constând în lemn rotund rășinoase și foioase, respectiv cherestea. Marfa confiscată este în valoare de 770.267 de lei, adică peste 150.000 de euro. De asemenea, s-a mai decis aplicarea unui număr de 5 sancțiuni, în valoare totală de 70.000 de lei. Acțiunea a fost organizată de reprezentanții Serviciului de Investigare a Criminalității Economice – Biroul de Investigare a Criminalității din Mediul de Afaceri în baza unor informații pe care le aveau. Trebuie precizat că la acțiune au participat și reprezentanți ai Gărzii Forestiere Suceava.



Recomandări

Casă de schimb valutar din Suceava, amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF
Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină
Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină