Mașină burdușită cu țigări, capturată de polițiștii de frontieră. Ca de obicei, contrabandistul a scăpat



Mașina burdușită cu țigări
Mașina burdușită cu țigări

Un autoturism Audi A4 burdușit cu țigări de contrabandă a fost interceptat de polițiștii de frontieră pe drumul de la Nisipitu la Lupcina, bărbatul de la volan abandonând mașina în drum și fugind în pădure, fără a fi prins. Pe 28 august, în jurul orei 8.30, polițiștii de frontieră au efectuat semnal regulamentar de oprire autoturismului suspect, cu baxuri acoperite cu pături și haine. Mașina avea plăcuțe cu numere de România, evident false. Șoferul autoturismului a frânat brusc, a abandonat mașina și a fugit, profitând de pădurea din apropiere. Polițiștii nu au mai tras de această dată nici focuri de armă în plan vertical. Mașina avea cutii cu țigări inclusiv pe locul din dreapta față.
În total, în urma inventarierii, a rezultat cantitatea de 6.960 de pachete de țigări de proveniență Dutty-Free. Țigările evaluate la peste 80.000 de lei au fost confiscate iar autoturismul marca Audi A4, evaluat la 15.000 lei, a fost indisponibilizat. Verificările au confirmat că numerele de înmatriculare al mașinii folosite la transport aparțineau unui autoturism radiat din circulație.
Polițiștii au deschis dosar penal pentru infracțiunile de contrabandă în formă agravantă și conducerea unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Închisoare pentru un șofer beat care a provocat un accident grav și a fugit. Daune mici acordate pentru victima care a fost la un pas de moarte

Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina
Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina