Luptătorii suceveni au concurat cu succes la Cupa României



Luptătorii suceveni au concurat cu succes la Cupa României
Luptătorii suceveni au concurat cu succes la Cupa României

Ediția din 2025 a Cupei României U17 la lupte s-a desfășurat la Târgu Mureș, competiție la care sportivii de la LPS Suceava au urcat de trei ori pe podiumul de premiere.

Astfel, Ioana Maria Romega a cucerit medalia de aur la categoria 73 de kilograme, iar Robert George Muntean a devenit vicecampion național al categoriei 110 kilograme, ambii sportivi fiind pregătiți de Valerică Gherasim.

De asemenea, Darius Marian Nechita, sportiv cu dublă legitimare LPS Suceava – Academia Sportivă Ghedeon, antrenat de frații Andrei și Petrică Bolohan, s-a clasat al doilea la categoria 92 de kilograme.

Un concurs bun a făcut și Gabriel Gâză, în vârstă de 15 ani, care a încheiat pe locul al patrulea întrecerea categoriei 92 de kilograme.



Recomandări

Luptători din Africa, Asia, America Latină și Europa vor urca în ring la ediția aniversară Colosseum Tournament 50 de la Suceava

Luptători din Africa, Asia, America Latină și Europa vor urca în ring la ediția aniversară Colosseum Tournament 50 de la Suceava
Luptători din Africa, Asia, America Latină și Europa vor urca în ring la ediția aniversară Colosseum Tournament 50 de la Suceava