Hoț în comunitatea de romi de la Mitoc, prins cu ajutorul camerelor video stradale



Polițiștii au deschis un dosar penal pentru furt calificat și continuă cercetările
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru furt calificat și continuă cercetările

Polițiștii de la Secția Rurală Adâncata au fost sesizați, joi, de un furt dintr-o mașină, parcată într-o casă aflată în zona comunității de romi de la Mitocu Dragomirnei, autorul fiind identificat în scurt timp. Atrage atenția modalitatea în care s-a stabilit în timp relativ scurt despre cine este vorba: imaginile de pe camerele de supraveghere stradală montate în cătunul de romi.
Joi, în jurul orei 11.30, un bărbat de 22 de ani, din Mitocu Dragomirnei, a sunat la 112 și a sesizat că în noaptea anterioară persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri din autoturismul proprietate.
Bărbatul le-a relatat polițiștilor de la Secția Rurală Adâncata că pe 3 iunie, în jur de 22.30 din noapte, a ajuns la domiciliu cu autoturismul și l-a parcat în curtea locuinței, însă fără a-l încuia.
A doua zi dimineață, când a mers la mașină, bărbatul a găsit portbagajul întredeschis, iar din interior lipsea un sistem audio și o stație de amplificare.
O cameră video stradală i-a ajutat pe polițiști să observe cum autorul a intrat în curte și a căutat bunuri prin mașină. S-a stabilit că autorul este un localnic în vârstă de 18 ani.
Prejudiciul a fost estimat la 500 de lei.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru furt calificat și continuă cercetările.
Camerele video sunt cerute insistent de polițiști și în mediul rural, mai ales în zonele unde sunt probleme, putând aduce în multe cazuri indicii clare care să ducă la rezolvarea faptelor penale sesizate



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice

Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice
Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice

A furat o sumă considerabilă din casa medicului de familie al propriilor copii. Ulterior a ”vizitat” și locuința unui notar

Ștefan-Sorin Farcaș, de această dată în colaborare cu Adrian-Gheorghe Buzic, a spart și casa notarului public Ioan Covariuc, din Milișăuți
Ștefan-Sorin Farcaș, de această dată în colaborare cu Adrian-Gheorghe Buzic, a spart și casa notarului public Ioan Covariuc, din Milișăuți

Unul dintre suspecții furtului de 1,4 milioane de euro din casa unui notar public, arestat din nou pentru un alt furt

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Dosarul privind un șofer băut care a accidentat mortal un tânăr, plimbat în Camera Preliminară un an și jumătate

Dosarul privind un șofer băut care a accidentat mortal un tânăr, plimbat în Camera Preliminară un an și jumătate
Dosarul privind un șofer băut care a accidentat mortal un tânăr, plimbat în Camera Preliminară un an și jumătate