Tenis

Halep s-a oprit în sferturi la Wimbledon



Simona Halep a suferit prima înfrângere în fața jucătoarei germane Angelique Kerber în turneele WTA și a fost eliminată în sferturile de finală de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.
La capătul unui meci care a durat o oră și jumătate și în care nu a condus niciodată, românca a pierdut în două seturi, scor 5-7, 6-7, și a ratat șansa de a-și egala cea mai bună performanță obținută pe iarba londoneză – semifinală în 2014.
Așa cum o arată și scorul, meciul a fost foarte strâns, lucru confirmat și de cifrele întâlnirii. Cele două jucătoarea au comis câte 21 de erori neforțate, însă Kerber a fost mai bună la lovituri direct câștigătoare (23-18) și la puncte câștigate la fileu (6-5). În semifinale, Kerber o va întâlni pe americanca Venus Williams.
Simona Halep va primi 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturile de finală de la Wimbledon.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Mitropolit Iacob Putneanul” s-a clasat pe locul 3 național la Cupa Satelor

Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Mitropolit Iacob Putneanul” s-a clasat pe locul 3 național la Cupa Satelor
Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Mitropolit Iacob Putneanul” s-a clasat pe locul 3 național la Cupa Satelor