Dosar penal

Găsit acasă de polițiști, după ce a accidentat un tânăr pe trotuar și a fugit



Un șofer băut a lovit un pieton pe trotuar, după care a fugit, polițiștii găsindu-l acasă la scurt timp după producerea accidentului rutier. Totul s-a întâmplat joi seară, în jurul orei 21.00 la sediul Poliției municipiului Suceava prezentându-se Andrei Z., în vârstă de 22 de ani, din Botoșani, care a sesizat că în timp ce se afla pe trotuarul de pe strada Ion Irimescu din municipiul Suceava, la ieșirea spre Moara, a fost acroșat de un autoturism, șoferul continuându-și deplasarea.
Grupa operativă a Poliției, pe baza unor informații legate de mașina implicată în accident, l-a identificat în scurt timp pe șofer. Suspectul, Cristinel B., în vârstă de 37 de ani, a fost găsit acasă, în satul Sf. Ilie, comuna Șcheia. Acesta a fost pus să sufle în aparatul etilotest, rezultând concentrația de 0,26 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Și pietonul consumase puțin alcool, verificarea cu etilotestul indicând 0,06 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Acesta a fost dus la Spitalul Județean Suceava, unde s-a constatat că în urma accidentului a suferit o contuzie de gambă dreaptă care necesită cinci-șase zile de îngrijiri medicale.
Șoferul implicat în accident este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului.



Recomandări

Minora accidentată de un șofer cu ochii în telefon are leziuni interne grave și a fost transferată cu elicopterul la Iași

Minora accidentată de un șofer cu ochii în telefon are leziuni interne grave și a fost transferată cu elicopterul la Iași
Minora accidentată de un șofer cu ochii în telefon are leziuni interne grave și a fost transferată cu elicopterul la Iași