Inițiativă

Fermierii din județ și-au înființat asociație



Începând din această lună a fost înființată Asociația Fermierilor Crescători de Vaci de Lapte din Bucovina, organizație care își propune să reprezinte interesele fermierilor din județul Suceava. Fiind abia la început, asociația are în componență doar 30 de fermieri, însă președintele ei, inginerul Doru Gurău, este convins că numărul acestora va crește în scurt timp. „Asociații de conjunctură, care să activeze doar pentru a încasa subvenții, au mai fost. Această asociație, înființată tot de fermieri, vrea să ajute, să achiziționeze la prețuri reduse utilaje, medicamente sau furaje pentru animale.”, a explicat Gurău. Cei 30 de membri actuali din asociație dețin cumulat 800 de capete de vaci cu lapte și tineret aferent, și lucrează aproximativ 1200 de hectare de teren agricol.



Recomandări

Producătorul de lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis din zona de munte

Fabrica de produse lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis
Fabrica de produse lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis

Deputata AUR Veronica Grosu aduce în atenția Guvernului problema micilor fermieri suceveni care riscă să nu mai aibă unde să-și vândă laptele

Fermierii suceveni sunt invitați la Botoșani, la o întâlnire pe tema „de la furcă la furculiță”, cu reprezentanți ai autorităților și cu specialiști