Expoziție de flori presate la Muzeul de Științele Naturii



Expoziția “Florile primăverii”
Expoziția “Florile primăverii”

Muzeul Național al Bucovinei vă invită, în perioada 24 iunie-24 iulie 2021, să vizitați expoziția de tablouri “Florile primăverii”, deschisă la Muzeul de Științele Naturii.
Se pot vedea câteva din cele mai cunoscute flori ale primăverii: ghiocelul, vioreaua, brândușa de primăvară, laleaua pestriță, toporașii, floarea paștelui albă și galbenă, ceapa ciorii albă și galbenă, untișor, piciorul cocoșului, floarea cireșului sau a gutuiului japonez.
Toate aceste flori, presate în tehnica Oshibana, sunt adunate în tablouri expuse spre bucuria sufletului și a privirii.
Floarea vedetă este brândușa de primăvară de pădure, alături de plăpândele panseluțe și viorele.



Recomandări

„Culoarea și mireasma florilor”, activitate educațională dedicată naturii în luna mai, la Muzeul de Științele Naturii

„Culoarea și mireasma florilor”, activitate educațională dedicată naturii în luna mai, la Muzeul de Științele Naturii
„Culoarea și mireasma florilor”, activitate educațională dedicată naturii în luna mai, la Muzeul de Științele Naturii

„Germinație”, un demers artistic care propune publicului o reflecție asupra momentului originar al creației

„Germinație”, un demers artistic care propune publicului o reflecție asupra momentului originar al creației
„Germinație”, un demers artistic care propune publicului o reflecție asupra momentului originar al creației