Activitățile de tip job shadowing reprezintă un pilon esențial al formării profesionale continue, oferind cadrelor didactice oportunitatea de a observa direct practici educaționale moderne, metode inovatoare de predare și strategii eficiente de management al clasei.
În acest context, participarea a trei profesori de limbi străine de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Suceava (prof. Daniela Irina Melisch, prof. Tinela Corina Nastasi și prof. Ana Cristina Șerban) la mobilitatea desfășurată la Liceo Scientifico Statale „Enrico Fermi” din Bari, Italia, a constituit o experiență educațională valoroasă, în cadrul programului Erasmus+ Acreditare. Activitatea a avut ca obiective incluziunea educațională, metodele inovatoare de predare, sustenabilitatea și schimbul intercultural.
Pe parcursul celor patru zile de activități (4–7 mai), profesorii participanți au fost implicați într-un program complex, care a combinat observarea la clasă cu participarea la activități educaționale și extracurriculare. Componenta centrală a mobilității a constat în asistența la ore și analizarea metodelor didactice variate, de la utilizarea tehnologiilor digitale (realitate virtuală, storytelling digital) până la abordări interactive precum role-play, dezbateri sau învățare colaborativă.
Programul a evidențiat importanța interdisciplinarității și a integrării competențelor-cheie în procesul educațional. Activitățile observate au inclus utilizarea laboratoarelor moderne, promovarea gândirii critice prin simulări și dezbateri filosofice, precum și dezvoltarea competențelor de comunicare și cooperare în contexte diverse de învățare Totodată, profesorii au participat la discuții profesionale și mese rotunde axate pe teme actuale precum incluziunea, educația ecologică și comportamentele sustenabile
Un alt aspect important al mobilității a fost dimensiunea culturală și socială, care a contribuit la consolidarea unei perspective europene asupra educației. Participarea la evenimente tematice și activități extracurriculare a facilitat schimbul de bune practici și a încurajat colaborarea internațională între cadrele didactice.
Programul a inclus întâlniri de lucru și activități colaborative în cadrul cărora au fost comparate sistemele educaționale din România și Italia, fiind evidențiată importanța cooperării europene și a schimbului de bune practici între școli.
Mobilitatea de la Bari reprezintă un nou exemplu al beneficiilor oferite de programele europene în susținerea dezvoltării profesionale și a colaborării internaționale în domeniul educației. Prin astfel de inițiative, Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Suceava își consolidează rolul de instituție deschisă spre inovație, colaborare și dezvoltare continuă, în beneficiul elevilor și al întregii comunități educaționale.






