Dosar penal în cazul medicilor electrocutați la Spitalul Colțea din Capitală



Procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 s-au sesizat din oficiu și au deschis un dosar penal pentru neluarea și nerespectarea măsurilor legale de securitate în muncă, după ce, joi, doi medici și un pacient au fost electrocutați în sala de operații, la Spitalul Colțea, scrie Mediafax.”Ne-am sesizat din oficiu, vineri, 29 iunie. S-a început urmărirea penală in rem pentru neluarea măsurilor legale de securitaritate și sănătate în muncă și nerespectarea acestora. Tot vineri seara s-a făcut și cercetarea la fața locului. Momentan, procurorii au dispus ca actele de urmărire să fie întreprinse cu ajutorul colegilor de la Politia Sector 3, Serviciul de investigare a infracționalităților economice” , a declarat pentru MEDIAFAX Arina Corsei, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3.



Recomandări

Încă o speranță s-a făcut praf pentru primarul suspendat din Mitocu Dragomirnei, Radu Reziuc, care rămâne în arest la domiciliu

Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice

Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice
Dosare penale și reținere în arest pentru distrugerea de camere video montate pentru prevenirea infracțiunilor silvice