Prinși de polițiști

Doi tineri veniți cu taxiul în centrul Sucevei au luat-o la fugă și nu au plătit cursa



Doi tineri veniți cu taxiul în centrul Sucevei au luat-o la fugă și nu au plătit cursa
Doi tineri veniți cu taxiul în centrul Sucevei au luat-o la fugă și nu au plătit cursa

Un taximetrist din Suceava a sesizat Poliția municipiului Suceava, în miez de noapte, că doi tineri pe care i-a luat de la Gara Burdujeni până în centrul municipiului Suceava, în zona Casei de Cultură, au fugit înainte de a achita cursa. Apelul la 112 a venit în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1.30.
În urma sesizării, Poliția municipiului Suceava a alertat echipajul de serviciu care se afla în zona centrală. În baza semnalmentelor reținute destul de bine de taximetristul în vârstă de 44 de ani, polițiștii au reperat doi tineri suspecți, în jurul orei 2.15, pe strada Nicolae Bălcescu. Când au văzut poliția, cei doi tineri au luat-o la fugă spre strada Curtea Domnească, astfel că a devenit destul de cert că sunt cei pe care oamenii legii îi căutau.
În urma somațiilor, unul dintre tineri s-a oprit. Al doilea a fost prins ulterior și cu sprijinul unui echipaj de la Poliția Locală Suceava.
În cele din urmă, cei doi tineri în vârstă de 18 ani au fost duși la sediul Poliției municipiului Suceava, pentru audieri. La Poliție a ajuns și taximetristul, care a declarat că nu dorește decât achitarea cursei de aproximativ 25 de lei, fără a avea alte pretenții. Așadar, cei doi tineri au scăpat foarte ușor din acest caz.
Polițiștii au deschis totuși un dosar penal, conform procedurilor.
Pe perioada minivacanței de Sf. Maria și în contextul organizării Festivalului Medieval Suceava, la nivelul Poliției Municipiului Suceava s-a dispus suplimentarea efectivului de siguranță publică în vederea prevenirii și descurajării faptelor antisociale, dar și pentru intervenția operativă la evenimente și sesizări. Din fericire, nu s-au produs incidente grave, iar la cele care au existat, cum este cazul cu sesizarea taximetristului, s-a intervenit prompt.



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României

Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei

Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei
Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei

Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată

Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată
Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată

Expoziție de mașini electrice în centrul Sucevei și un raliu pe o lungime de 180 de kilometri pentru promovarea electromobilității

Expoziție de mașini electrice în centrul Sucevei și un raliu pe o lungime de 180 de kilometri pentru promovarea electromobilității
Expoziție de mașini electrice în centrul Sucevei și un raliu pe o lungime de 180 de kilometri pentru promovarea electromobilității

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină
Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină