Cresc facturile

Din această lună plătim mai mult pentru apă și canalizare



Facturile la apă și canalizare vor fi mai mari începând din această lună pentru sucevenii ale căror locuințe sunt racordate la sistemul centralizat gestionat de ACET SA Suceava. Directorul comercial al societății, inginer Bogdan Cristache, ne-a declarat că din data de 1 iulie a.c. tariful la apă crește de la 3,49 lei/mc fără TVA la 4,33 lei/mc cu TVA, iar cel la canalizare, de la 2,34 lei/mc fără TVA la 2,90 lei/mc cu TVA. Astfel, prețul pentru un metru cub apă-canal, cu TVA, este de 7,23 lei, mai mare cu 40 de bani față de vechiul tarif, de 6,83 lei/mc cu TVA inclus.
Majorarea prețului a fost cerută de ACET, operator unic al serviciilor de apă și canalizare-epurare în județul Suceava, în baza planului de creștere a tarifelor până în anul 2015. Creșterea prețului este stipulată în contractul de finanțare pentru proiectul de extindere și reabilitare a infrastructurii de apă și apă uzată în județul Suceava, motivată în principal de inflație și majorarea costurilor cu forța de muncă.



Recomandări

Deputata AUR Veronica Grosu aduce în atenția Guvernului problema micilor fermieri suceveni care riscă să nu mai aibă unde să-și vândă laptele

Liderii AUR Suceava au criticat majorarea chiriilor din piețe și Bazar, susținând că această decizie este „o nouă povară pe umerii sucevenilor”