Rugby

CSM Bucovina a învins la Buzău, asigurându-și menținerea în Divizia Națională



CSM Bucovina Suceava a evoluat ieri pe terenul grupării Stejarul Buzău, în etapa a II-a din turneul play-out al Diviziei Naționale de rugby. Formația pregătită de Constantin Vlad a făcut un meci foarte bun și a reușit să se impună la final cu scorul de 29-17 (14-7). Sucevenii și-au luat astfel o binemeritată revanșă în fața buzoienilor, care-i învinseseră în ambele meciuri din sezonul regulat. Acest succes a avut darul să le asigure bucovinenilor prezența în eșalonul secund al rugby-ului românesc și în ediția viitoare de campionat. „Cu această victorie ne menținem în Divizia Națională indiferent de rezultatul ultimei partide din play-off, cu CSM U23 București, de sâmbătă, 31 octombrie. Am început bine jocul și conduceam cu 14-0 la jumătatea primei reprize. Apoi au fost câteva decizii de arbitraj în defavoarea noastră, care le-au permis buzoienilor să se apropie. Totul a revenit însă repede la normal și am reușit să câștigăm pe merit. Pentru acest meci am avut la dispoziție lotul complet, linia de treisferturi a fost inspirată, așa că am reușit să obținem și punctul bonus”, a declarat Constantin Vlad, antrenorul echipei CSM Bucovina.
Pentru formația suceveană au marcat: Ștefan Șefăroi -două eseuri, Bursuc și Preutescu – câte un eseu și Oct. Scolobiuc – trei transformări și o lovitură de pedeapsă.



Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna