Comănescu: Ungaria este al treilea partener comercial al României, avem o cooperare deosebită



România și Ungaria au o cooperare economică deosebită, iar Ungaria este al treilea partener comercial al României, a declarat vineri ministrul Afacerilor Externe, Lazăr Comănescu, după o întrevedere cu omologul său maghiar, Peter Szijjarto, relatează Mediafax.”Relația noastră trebuie să se desfășoare într-o atmosferă de real parteneriat. Deja avem o cooperare economică deosebită, Ungaria este al treilea partener comercial al României, dar asta nu înseamnă că nu există oportunități pentru a lucra împreună în sensul dezvoltării și mai puternice a acestei cooperări”, a declarat Comănescu, într-o conferință de presă comună cu ministrul ungar, Peter Szijjarto.Lazăr Comănescu a mai spus că peste două săptămâni va fi o Comisie economică mixtă, unde ambele părți vor veni cu propuneri, dar și cu proiecte concrete.



Recomandări

O suceveancă, parte a unei delegații diplomatice importante în Statele Unite: „România rămâne în inimă oriunde ne-am afla”

Sinergii instituționale în dezvoltarea culturii economice: USV și BRD extind parteneriatul strategic pentru educație și infrastructură academică

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Economia României în oglinda OCDE – catalizatori pentru o nouă etapă de dezvoltare

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Economia României în oglinda OCDE – catalizatori pentru o nouă etapă de dezvoltare
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Economia României în oglinda OCDE – catalizatori pentru o nouă etapă de dezvoltare