Colegiul Director al PDL a optat pentru remaniere guvernamentală, respingând depunerea mandatului



Membrii Colegiului Director al PDL au ales remanierea guvernamentală, cu 40 de voturi „pentru”, nouă dintre liderii democrat-liberali optând pentru depunerea mandatului, fiind înregistrate de asemenea 10 abțineri, potrivit unor surse participante la ședință.
Surse din PDL au precizat că, după ce s-a dat acest vot, în Colegiul Director se discuta dacă să se voteze propunerile de înlocuire a miniștrilor remaniați sau dacă mai întâi ar trebui să fie consultat președintele, să-i fie prezentată lista de propuneri.
„Au mai fost situații în care președintele nu a fost de acord cu propuneri”, au precizat sursele citate.
Unul dintre liderii PDL care s-au exprimat pentru depunerea mandatului Guvernului Boc a fost vicepreședintele Raluca Turcan.
Ea a precizat, ieri, că opțiunea sa, exprimată în ședința Colegiului Director, a fost ca premierul să-și depună mandatul.
Întrebată dacă din punctul său de vedere ar fi bine ca premierul să-și depună mandatul, Turcan a spus: „Asta a fost opțiunea mea în interior”.
„Mi-am exprimat o opțiune privind variantele pe care le-am avut la dispoziție. Premierul a spus că trebuie să ne pronunțăm dacă își depune mandatul sau dacă mergem prin remaniere”, a spus Raluca Turcan, refuzând să facă publice argumentele pentru opțiunea ei exprimată în favoarea depunerii mandatului premierul.



Recomandări

Wizz Air a redeschis baza aeriană de la Suceava. Șoldan: „Încă din primul an de mandat am rezolvat problema care a ținut departe ani la rând companiile aeriene”

Wizz Air a redeschis baza aeriană de la Suceava. Șoldan: „Încă din primul an de mandat am realizat problema care a ținut departe ani la rând companiile aeriene”
Wizz Air a redeschis baza aeriană de la Suceava. Șoldan: „Încă din primul an de mandat am realizat problema care a ținut departe ani la rând companiile aeriene”

Gheorghe Șoldan a preluat președinția CJ Suceava în prezența lui Marcel Ciolacu: „Vreau să facem echipă, să lăsăm orgoliile politice la ușă, pentru a dezvolta județul”

Flutur, Stan și Balan au făcut front comun pentru a-i sesiza ministrului Dezvoltării problema restanțelor la plățile pentru investițiile prin CNI

Flutur, Stan și Balan au făcut front comun pentru a-i sesiza ministrului Dezvoltării problema restanțelor la plățile pentru investițiile prin CNI