A greșit adresa

Clienții unei terase, loviți de o mașină condusă de un șofer băut



Șoferul a fost testat cu etilometrul, care a indicat o valoare de 1,25 mg/l alcool în aerul expirat
Șoferul a fost testat cu etilometrul, care a indicat o valoare de 1,25 mg/l alcool în aerul expirat

Doi bărbați care se aflau la o terasă din Moldovița au avut parte de o surpriză total neplăcută. O mașină scăpată de sub control a pătruns pe terasă și i-a lovit pe cei doi clienți, unul de 60 și celălalt de 72 de ani. Din fericire, aceștia nu au suferit leziuni grave. Incidentul s-a petrecut pe data de 29 octombrie, în jurul orei 16.00. Un bărbat de 27 de ani, din comuna Moldovița, nu a mai putut controla autovehiculul marca Skoda cu care circula, iar la o intersecție a ieșit de pe drum și a intrat pe terasă. Ulterior a plecat de la locul accidentului, dar polițiștii au reușit să-l găsească la circa un kilometru, în zona Demăcușa.
Șoferul a fost testat cu etilometrul, care a indicat o valoare de 1,25 mg/l alcool în aerul expirat. La testarea cu aparatul drugtest rezultatul a fost negativ la toate substanțele. Pe numele bărbatului a fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă”, „părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”. După ce au primit și rezultatele probelor de sânge, în cursul zilei de 31 octombrie, polițiștii au decis să-l rețină pe șofer pentru o perioadă de 24 de ore.
Din păcate, numărul șoferilor care se urcă la volan după ce au consumat băuturi alcoolice este în creștere semnificativă. Așa se face că de la începutul acestui an, 127 de șoferi au fost reținuți și introduși în arestul IPJ Suceava pentru infracțiuni la regimul rutier, mare parte dintre ei după ce erau și sub influența licorilor lui Bachus.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș, trimis în judecată pentru că a provocat un accident în timp ce era băut la volan

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro
Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro