După deschiderea noului spital

Cătălin Coman anunță că în Fălticeni vor continua investițiile în sănătate



Primarul municipiului Fălticeni, Cătălin Coman
Primarul municipiului Fălticeni, Cătălin Coman

Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a anunțat că în acest municipiu vor continua investițiile în domeniul sănătății. Cătălin Coman a făcut afirmația după deschiderea noului Spital Municipal Fălticeni. Coman a spus că municipalitatea va aloca fondurile pentru modernizarea și reabilitarea secției de TBC și Pneumologie a spitalului, care în continuare funcționează ca secții exterioare. „Secția de TBC și Pneumologie nu va avea un spațiu în clădirea noului spital pentru că rigorile medicale interzic acest lucru. Secția va funcționa într-o clădire distinctă din cartierul Tâmpești”, a spus primarul din Fălticeni. El a arătat că pentru această clădire, Primăria Fălticeni va aloca o sumă de 2,8 milioane de lei, pentru lucrări de extindere și reabilitare. „Este un proiect pentru care ne-am pregătit încă din 2019. Acum sunt două secții concentrate într-o singură clădire. Ne-am consultat, am avut multe discuții cu managerul spitalului și am hotărât să construim o clădire pe care o vom lega de clădirea veche. Și în același timp vom reabilita clădirea existentă în așa fel încât pneumologia să aibă o clădire distinctă, iar TBC să fie altă clădire, interconectate între ele, dar astfel încât să reușim să respectăm fluxurile cerute de legislație”, a explicat Cătălin Coman.
De asemenea, el a subliniat faptul că în curtea interioară a spitalului nou se intenționează construcția în viitorul cât mai apropiat a unui centru de imagistică medicală RMN. Cătălin Coman a spus că pentru viitorul spațiu există deja un studiu de prefezabilitate, iar investiția s-ar ridica la suma de 6,8 milioane de lei. „Este o clădire pe care am gândit-o în perspectivă în așa fel încât să poată fi conectată cu clădirea actuală, astfel încât să reușim să îmbunătățim și mai mult serviciile medicale pe acest palier”, a precizat primarul din Fălticeni.
El a mai adăugat că și secția de boli infecțioase nu va avea un spațiu în spitalul nou, având în vedere prevederile legale, aceasta urmând să fie transferată în clădirea în care a funcționat maternitatea.
Pe de altă parte, Cătălin Coman a arătat că după deschiderea noului spital, clădirea veche în care a funcționat Spitalul Municipal Fălticeni ar urma să fie demolată, iar pe terenul respectiv vor fi construite locuri de parcare. „Vor fi amenajate 200 de locuri de parcare noi în zona spitalului. Iar spitalul vechi, chiar dacă este o clădire cu anumite rezonanțe sentimentale, trebuie să fim pragmatici și realiști. Este o clădire care va fi demolată pentru că este un risc și din punct de vedere medical, cu viruși, bacterii, microbi. Va fi un spațiu igienizat și vom construi, pe modelul Spitalului Județean Suceava, o parcare, un spațiu verde, căi de acces auto și pietonale astfel încât să respectăm întocmai și fluxurile cerute de legislație privind accesul, dar în același timp să oferim și un anumit grad și nivel de confort pacienților în primul rând, aparținătorilor și personalului medical care va lucra în Spitalul Fălticeni”, a explicat Cătălin Coman. El a spus că valoarea totală a proiectelor care vor fi realizate în domeniul sănătății se ridică la aproape 15 milioane de lei.



Recomandări

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor