Unul dintre cele mai importante servicii publice din municipiul reședință de județ – transportul în comun, va deveni mai ieftin după ce Primăria Suceava va dota TPL cu 50 de autobuze electrice noi. Mai mult, pentru o parte a populației municipiului, călătoriile cu transportul în comun vor deveni gratuite, după cum a anunțat primarul Sucevei, Ion Lungu: „Luni am semnat un contract important, de aducere a 35 de autobuze electrice, în valoare totală de 116.189.650 de lei, adică aproximativ 25 de milioane de euro, iar pe 29 iulie are loc licitația pe fonduri europene în parteneriat cu MDRAP, în valoare de 50.426.627 de lei, pentru 15 autobuze mari. În total vor fi 50 de autobuze electrice – 40 mari și 10 mici. La acestea se adaugă cele cinci autobuze electrice care circulă deja în Suceava, aduse pe fonduri elvețiene, adică 55 de autobuze electrice.
Îmi doresc ca după ce vin aceste autobuze electrice noi, să reducem costul biletelor de călătorie la TPL, de la 2,5 la 2 lei, dar să rezolvăm și alte probleme care sunt acolo, inclusiv cea a salariilor. De asemenea, vrem să oferim atunci abonamente gratuite pensionarilor”.
Edilul sucevean a precizat că imediat după semnarea contractului de finanțare pentru fondurile europene au și fost demarate procedurile de licitație pentru cele 35 de autobuze electrice.






