Opinie

Bogdan Gheorghiu: România gestionează corect și eficient această criză, în măsura parametrilor naturali



Deputatul și ministrul Culturii Bogdan Gheorghiu
Deputatul și ministrul Culturii Bogdan Gheorghiu

Ministrul Culturii, deputatul PNL de Suceava Bogdan Gheorghiu, consideră că în acest moment respectarea regulilor este vitală, fiind necesară stoparea de urgență a tuturor campaniilor de dezinformare, care fac cel mai mare rău acum. Bogdan Gheorghiu a subliniat faptul că România gestionează corect și eficient această criză, în măsura parametrilor naturali. „Am adoptat măsuri drastice cu mult înaintea altor țări, măsuri care își vor dovedi în final eficiența. Așa cum spunea dr. Streinu Cercel, situația de la Suceava și din alte spitale din țară reprezintă un accident epidemiologic natural și care era de așteptat! Suntem județul cu cel mai mare număr de persoane care lucrează în țările grav afectate. Era firesc să caute refugiu acasă. Faptul că unii au mințit…vom reflecta după”, a spus Gheorghiu. El a arătat că Spania are unul dintre cele mai eficiente sisteme medicale la nivel mondial și totuși e total depășită de violența pandemiei de coronavirus. Bogdan Gheorghiu a mai declarat că cei care acum arată cu degetul, care caută vinovați, cei care speculează capital politic, cei care răspândesc panica, cei care nu se supun regulilor vor răspunde în fața legii, a societății și în fața lui Dumnezeu. „Este momentul să vorbim doar dacă avem ceva bun de spus, este momentul solidarității, este momentul în care Suceava trebuie să demonstreze că are capacitatea de a gestiona orice situație! Noi nu ne plângem, noi rezolvăm! Mă înclin în fața medicilor, care sunt un exemplu și pe care unii i-au expus atât pericolului, cât și oprobriului public”, a spus Gheorghiu. În același timp, ministrul Culturii le-a transmis însănătoșire grabnică tuturor celor care sunt bolnavi de COVID-19. „Domnului președinte Gheorghe Flutur, întregii conduceri județene, tuturor celor bolnavi le urez însănătoșire grabnică, pentru că e nevoie de ei, deși știu că inclusiv din spital fac administrație de criză. Gândiți-vă la asta. Sunt oameni bolnavi pe umerii cărora apasă găsirea soluțiilor”, a transmis Bogdan Gheorghiu. El a adăugat că de partea cealaltă, îi vede pe unii foarte sănătoși, ceea ce le dorește în continuare, care însă împrăștie ură și panică fără discernământ.



Recomandări

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026
Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026

Fascinantă expoziție de miniaturi – mașini, trenulețe și clădiri, inaugurată în Galeria POD a Muzeului de Istorie

Fascinantă expoziție de miniaturi – mașini, trenulețe și clădiri, inaugurată în Galeria POD a Muzeului de Istorie
Fascinantă expoziție de miniaturi – mașini, trenulețe și clădiri, inaugurată în Galeria POD a Muzeului de Istorie

213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu

213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu
213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu