Expoziție

„Bienala de Arhitectură București 2006” poate fi vizionată la Suceava



Expoziția „Bienalei de Arhitectură București 2006”, manifestare organizată toamna trecută în capitală de către Uniunea Arhitecților din România și Revista „Arhitectura”, cu sprijinul Primăriei Sectorului 1 București, Ministerul Culturii și Cultelor, Administrația Fondului Cultural Național, Compania Națională de Investiții, Ambasada Japoniei la București, Japan Foundation și Stage Expert, prezentată în perioada 9 noiembrie 2006 – 8 ianuarie 2007 la Muzeul Național de Artă Contemporană, va putea fi văzută și la Suceava, în sălile Muzeului de Istorie, din cadrul Complexului Muzeal Bucovina (CMB), în intervalul 23 aprilie – 3 mai a.c. Potrivit precizărilor făcute de directorul general al CMB, Constantin-Emil Ursu, manifestarea expozițională, realizată cu concursul Ordinului Arhitecților din România – Filiala Nord-Est, care vizează proiecte de top din domeniile arhitecturii, amenajărilor interioare, urbanismului, designului de obiect, restaurări și reabilitări, va fi desfășurată pe 3 secțiunii: „Arhi-Generator” – cele mai bune lucrări ale arhitecților din sau originari din România (panouri cu dimensiunile 70 x 100cm precum și 10 exemplare de reviste și cărți de arhitectură), „Mutație și continuitate” – lucrări ale celor mai importanți arhitecți japonezi ai momentului (panouri 85 x 60 cm și pagini cu CV-ul fiecărui autor) și „ – 100 de ani” – selecție de coperți ale revistei „Arhitectura”.



Recomandări

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava
Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava