Cercetat penal

Băut și fără permis, s-a izbit cu motocicleta într-un autoturism



Cel care a provocat coliziunea nu avea permis de conducere și se afla sub influența băuturilor alcoolice
Cel care a provocat coliziunea nu avea permis de conducere și se afla sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii rutieri din Gura Humorului au fost sesizați luni după-amiază despre producerea unui accident rutier soldat doar cu pagube materiale. La fața locului a fost identificat cel care a provocat coliziunea, un bărbat care nu avea permis de conducere și despre care s-a constatat că se afla sub influența băuturilor alcoolice.
Accidentul a avut loc în jurul orei 17.45, la intersecția dintre DN 17 și DJ 177 C, în afara localității Gura Humorului. În timp ce conducea o motocicletă, un localnic de 30 de ani nu a acordat prioritate de trecere unui autoturism condus regulamentar de către o femeie de 35 de ani, din comuna Berchișești, și a intrat în coliziune cu mașina acesteia. În urma impactului au fost înregistrate doar pagube materiale, însă în urma interogării bazelor de date ale poliției, s-a constatat că bărbatul care conducea motocicleta nu are permis de conducere pentru nici o categorie auto, iar autovehiculul condus nu este înregistrat sau înmatriculat.
Cei doi participanți la trafic au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ pentru conducătoarea auto și de 0,20 mg/l alcool pur în aerul expirat, pentru conducătorul motociclului. Pe numele bărbatului a fost deschis un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere” și „conducerea unui vehicul neînmatriculat”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan