Arestat 30 de zile după ce a condus băut și fără permis de conducere



Arestat 30 de zile după ce a condus băut și fără permis de conducere
Arestat 30 de zile după ce a condus băut și fără permis de conducere

Un bărbat care a comis cele mai des întâlnite și grave în același timp infracțiuni rutiere, conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului, a primit mandat de arestare pentru 30 de zile din partea judecătorilor de la Fălticeni.

Mandatul pe numele lui Mitruț Mihai a fost emis vineri, 13 martie, în urma propunerii procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni.

Mandatul a fost emis, după cum se arată și pe portalul instanțelor de judecată, deși inculpatul nu are antecedente penale.

Comiterea celor două infracțiuni, în concurs, a adus motive suficiente pentru magistrați de a emite acest mandat de arestare.

Vremuri grele așadar, dar pe deplin meritate, pentru inconștienții de pe șosele.

Mihai Mitruț a fost arestat după ce, pe 10 martie, în jurul orei 16:30, lucrătorii Secției Preutești au fost sesizați prin 112 că în satul Basarabi, comuna Preutești, a avut loc un accident rutier. Accidentul nu a fost grav, însă cel de la volan era băut și nu are permis de conducere.

Tot la Fălticeni a mai fost reținut în arest și un șofer din Râșca, care a fost depistat la volan cu o alcoolemie foarte mare. Probele de sânge au indicat alcoolemiile de 2,89 la mie, proba I, respectiv 2,69 la mie, proba II.



Recomandări

Nepot arestat după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani

Nepot băgat în arest după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani
Nepot băgat în arest după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro