Solicitare

Aleșii social democrați îl cheamă la ordin pe Dăscăliuc



Aleșii social democrați îl cheamă la ordin pe Dăscăliuc
Aleșii social democrați îl cheamă la ordin pe Dăscăliuc

– Președintele organizației municipale Suceava a PSD, consilierul local Virginel Iordache, i-a transmis managerului Spitalului Județean, Costică Dăscăliuc, să fie prezent la ședința Consiliului Local Suceava de joi, 28 iunie, pentru a da explicații în legătură cu cererea de alocare a 4 miliarde de lei vechi Spitalului Județean
Reprezentanții PSD în Consiliul Local Suceava îl cheamă la ordin pe managerul Spitalului Județean, Costică Dăsăcliuc. Aceștia îi transmit lui Dăscăliuc să fie prezent la ședința deliberativului local de joi, 28 iunie, pentru a da explicații în legătură cu cererea de alocare a 4 miliarde de lei vechi Spitalului Județean. Președintele organizației municipale Suceava a PSD, consilierul local Virginel Iordache, a arătat că pe ordina de zi a ședinței de joi se află un proiect de hotărâre privind alocarea sumei respective, proiect care are o expunere de motive formală, făcută la repezeală, din care nu rezultă pentru ce trebuiesc banii. „Dumnealui deja cu fiecare zi ce trece se autodesființează, și inclusiv cerea pe care a adresat-o Consiliului Local este mai mult decât formală. Este plină de semnături care să ateste nevoia Spitalului Județean de banii aceștia și el încheie după trei rânduri în următorul mod: solicităm sprijin financiar în vederea decontării cheltuielilor de întreținere și gospodărire întrucât fondurile alocate din bugetul propriu sunt insuficiente. Dacă la începutul carierei de director general al domnului Dăscăliuc am crezut că dumnealui este paralel numai cu bisturiul și stetoscopul, pot să afirm acum cu toată responsabilitatea că dumnealui este paralel și cu calculul matematic. Nu există o motivație logică în cererea pe care o face domnul Dăscăliuc. De asemenea nu sunt specificate utilitățile, nu sînt specificate activitățile ce urmează să fie bugetate din banii pe care-i vom da”, a spus Iordache. Liderul social democrat l-a luat la rost pe Dăscăliuc, reproșându-i faptul că nu a fost în stare să prindă în bugetul pe 2007 al Spitalului Județean banii necesari pentru întreținere și gospodărire. Un manager adevărat, a spus Iordache, face acest lucru cu ochii închiși. El a mai ținut să precizeze că aleșii PSD vor vota alocarea sumei, însă numai după ce Dăsăcliuc va explica clar ce va face cu banii, pentru că, spune el, social democrații nu mai au încredere în actul managerial al lui Costică Dăscăliuc.



Recomandări

La Gura Humorului va avea loc prima ediție a festivalului „Hit Fest Bucovina”, la care sunt așteptați peste 25.000 de participanți

La Gura Humorului va avea loc prima ediție a festivalului „Hit Fest Bucovina”, la care sunt așteptați peste 25.000 de participanți
La Gura Humorului va avea loc prima ediție a festivalului „Hit Fest Bucovina”, la care sunt așteptați peste 25.000 de participanți

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ
Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor