Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Suceava au organizat, timp de două zile, o amplă acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților ilicite cu produse accizabile, pe raza municipiilor Suceava, Rădăuți, Fălticeni, Vatra Dornei și a orașului Gura Humorului. În cadrul acțiunii care s-a desfășurat joia și vinerea trecută au fost verificate peste 40 de societăți comerciale, persoane fizice, întreprinderi individuale și familiale. Accentul s-a pus pe combaterea micii contrabande, a celor care vând țigări în piețe, unii dintre ei fiind oficial producători agricoli, ori prin intermediul magazinelor mixte. De asemenea, au fost vizați și cei care vând țigări la bucată.
În cadrul acțiunii au fost aplicate 39 de amenzi, în valoare de aproape 150.000 de lei și au fost constatate cinci infracțiuni de contrabandă.
Polițiștii au dat și mai multe exemple privind cazurile de contrabandă constatate.
În urma controlului efectuat la un bar din municipiul Rădăuți, administrat de un bărbat în vârstă de 48 de ani, din comuna Horodnic de Jos, polițiștii au identificat ascunse sub tejghea 117 pachete cu țigări de contrabandă, prejudiciul fiind calculat la aproximativ 1.200 lei.
Într-un alt caz, a fost depistată o femeie în vârstă de 55 de ani, din municipiul Suceava, care avea în spațiul comercial pe care îl deține în Bazarul Suceava 400 de bucăți de țigări de proveniență extracomunitară. O altă femeie, în vârstă de 49 de ani, din orașul Milișăuți, care efectua acte de comerț cu legume în Piața Agroalimentară din municipiul Rădăuți, a fost depistată de polițiști după ce a abandonat într-o anexă a pieței două sacoșe care conțineau 55 de pachete de țigări.
Polițiștii spun că aceste acte de contrabandă nu sunt atât de mici pe cât par. Asta pentru că cei care fac afaceri de acest gen sunt mulți și alimentează constant piața, plus că mulți dintre ei sunt „prelungirea” marilor contrabandiști, celor cărora le valorifică marfa.
„Toate aceste acte de contrabandă care par minore prin valoarea prejudiciilor nu fac decât să alimenteze o piață ilicită enormă, care rulează sume de bani foarte mari, generând criminalitate și infracționalitate sub toate formele de manifestare”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
Polițiștii spun că vor continua în ritm susținut acțiunile de acest gen.






