Pericol public

A intrat cu mașina pe contrasens și a provocat o tamponare având o alcoolemie de 2,5 la mie



Bărbatul a fost reținut în arestul poliției județene, în baza ordonanței pentru 24 de ore, pentru comiterea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului
Bărbatul a fost reținut în arestul poliției județene, în baza ordonanței pentru 24 de ore, pentru comiterea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului

Un șofer din comuna Șcheia a ajuns în arestul poliției județene, reținut pentru 24 de ore, după ce probele de sânge au indicat că circula cu o alcoolemie foarte mare în seara zilei de luni, când a provocat un accident cu pagube materiale în urma unei pătrunderi pe contrasens.
Pe 20 decembrie, în jurul orei 18.00, polițiștii de la Secția Rurală Șcheia au fost sesizați că pe DN 17, în apropiere de Ilișești, în zona denumită popular ”Gorjan”, a avut loc un accident. La fața locului au fost găsite două mașini cu avarii, cei doi șoferi declarând că nu au suferit leziuni.
Din cercetările ulterioare a rezultat că Gheorghe Cimbru, în vârstă de 64 de ani, din Șcheia, aflat la volanul unui VW, cu care se deplasa din direcția Stroiești către Ilișești, a pătruns pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune cu un BMW condus regulamentar de o femeie.
Aparatul etilotest a indicat o concentrație de 0,94 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul bărbatului în vârstă de 64 de ani. Conform procedurilor, bărbatul a fost condus la Spitalul Județean Suceava, pentru recoltarea de probe biologice.
Probele biologice au indicat ulterior alcoolemia de 2,53 la mie, prima probă, respectiv 2,44 la mie, proba doi. Având în vedere alcoolemia foarte mare, s-a decis ca bărbatul din Șcheia să fie reținut în arestul poliției județene, în baza ordonanței pentru 24 de ore, pentru comiterea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Cercetările continuă sub coordonarea unui procuror, care urma să decidă ce măsuri va lua mai departe față de inculpat.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș, trimis în judecată pentru că a provocat un accident în timp ce era băut la volan

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro
Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro