sâmbătă, 15 dec 2007 - Anul XII, nr. 301 (3670)

România a încheiat CM din Franţa pe locul patru

Duminică, 16 Decembrie 2007 (18:54:15)

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, duminică, la Paris, după două reprize de prelungiri, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 36-35 (11-18, 32-32), în finala mică a Campionatului Mondial, încheind competiţia pe locul patru.
  Interul Adina Meiroşu a continuat evoluaţia bună din semifinala cu Rusia şi a deschis scorul în confruntarea cu Germania, 0-2, dar Worz şi Jurack au ripostat de trei ori (3-2, min. 6). Mult mai montate după eliminarea din semifinale, tricolorele au avut alt tonus în debutul partidei, 4-7 (min. 11), având cei mai apropiaţi aliaţi în portarul Luminiţa Dinu şi Adina Meiroşu. De cealaltă parte, interul Grit Jurack a fost de neoprit. La mijlocul reprizei, România avea trei goluri (6-9 şi 7-10), după care au urmat momente guvernate de lipsa de concentrare de ambele părţi. Totuşi, România n-a cedat, cum s-a întâmplat în alte partide de până atunci, iar încurajările permanente dintre jucătoare şi banca tehnică au ajutat echipa să-şi conserve un avantaj liniştitor (8-13, min. 21). Momentul psihologic al primei reprize a avut loc în minutul 23, la scorul 9-14, când Luminiţa Dinu a apărat de la 7 metri în faţa golgeterei CM, Grit Jurack, trecându-şi în cont cea de-a 14-a reuşită din 21 de şuturi. Până la pauză, România a defilat, 11-18.

La reluare, Germania s-a apropiat periculos, 13-18 (min. 33) şi 18-19 (min. 41), profitând de căderea deja antologică a României, care de la 7 goluri diferenţă pe care le-a avut în prima parte s-a văzut aproape egalată, marcând o singură dată în primele 11 minute, prin Ramona Maier, de la 7 metri. Minutul 42 a fost negru pentru România, fiind egalată de Baumbach, 19-19, dar Maier a salvat "onoarea", marcând primul gol din acţiune al României, 19-20. Meiroşu a înscris şi ea, pentru 19-21, iar criza a părut să treacă după ce tot ea şi Luca au marcat pentru 19-23 (min. 46). Două "lovituri" ale Ionelei Gîlcă au dus scorul la 20-25, cu 12 minute înainte de final, respectiv 21-28 (min. 50). Deşi totul părea terminat, Baumbach a readus Germania în joc, 25-28 (min. 52), profitând şi de pasele greşite ale liniei de 9 metri ale României în faza ofensivă.

Cu şase minute înainte de final, pulsul crescuse din nou, 27-29, dar Meiroşu a ţinut România la suprafaţă, 29-32 (min. 57), iar la cea de-a 22-a intervenţie a Luminiţei Dinu, confruntarea părea că s-a încheiat. Dar, România a repetat scenariul de infarct din meciul cu Franţa, capotând prea devreme, iar Jurack, Krause şi Baumbach au dus meciul în prelungiri. Scor la finalul timpului regulamentar, 32-32.

Jurack a continuat şi în prelungiri să "găurească" plasa porţii României, 33-32, în timp ce tricolorele au ratat de trei ori. Krause a mărit la 34-32 (min. 63), Lecuşanu a redus, 34-33, Luca a ratat după ce Dinu apărase, iar cu 55 de secunde înaintea încheierii primei reprize de prelungiri, Lecuşanu a fost eliminată, direct cu cartonaş roşu, pentru un fault dur la Jurack. Beşe a faultat-o şi ea pe aceeaşi Jurack, primind două minute, astfel că România a rămas în patru jucătoare (min. 65). Scor 34-33.

Ultimele cinci minute au fost de coşmar pentru România. Worz a mărit diferenţa, 35-33, Jurack a fost eliminată, Maier a înscris cu boltă de la 7 metri, 35-34 (min. 68), şi tot ea a egalat pe contraatac, 35-35. Nechita a ratat apoi în cel mai important atac al prelungirilor, cu un minut înainte de final şi superioritate numerică a României, iar Melbeck a marcat după ce ratase de la 7 metri, 36-35. A fost ultimul gol al meciului, care a consfinţit victoria pe deplin meritată a Germaniei, nu prin prisma valorii, ci mai ales a credinţei lor în succes până în ultima secundă. Hora bucuriei de la mijlocul terenului a fost privită de pe margine de jucătoarele României, care rămân cu consolarea că vor fi gazdele turneului preolimpic din luna martie.

Marcatoarele echipei României au fost Meiroşu 12, Maier 9, Gîlcă 7, Luca 4, Lecuşanu 2, Nechita 1, în timp ce pentru Germania s-a remarcat Jurack, cu 12 goluri.

În luna martie a anului viitor, naţionala României va fi gazda unuia dintre turneele preolimpice, la JO de la Beijing obţinând calificarea directă doar Norvegia, în calitate de campioană europeană en-titre şi Rusia, în calitate de finalistă a CM din Franţa.

În meciul de clasament pentru locurile 5-6, Franţa a învins greu Coreea de Sud, tot duminică, cu scorul de 26-25 (12-13), în timp ce în partida pentru locurile 7-8, Angola a învins Ungaria, cu scorul de 37-36 (17-20).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a încheiat CM din Franţa pe locul patru.
 Vizualizări articol: 904 |