sâmbătă, 10 nov 2007 - Anul XII, nr. 266 (3640)

Liga a III-a

Cetatea a câştigat meritat derbyul cu Juventus

Sucevenii şi-au respectat statutul de mari favoriţi în faţa vecinilor de la Fălticeni, impunându-se  cu scorul de 2-0 la finalul unui meci pe care l-au controlat de la un capăt la celălalt. În special în prima repriză, oaspeţii şi-au jucat foarte bine partitura defensivă, astfel că în lipsa spaţiilor de pătrundere spre poarta lui Zaharie, elevii lui Marian Pană s-au axat mai mult pe şuturile de la distanţă. Celpan în trei rânduri şi Onciu au fost singurii fotbalişti ai Cetăţii care au creat pericol la buturile adverse în repriza întâi, în ultimul minut consemnându-se şi cea mai controversată fază a meciului. Fălticeneanul Constantin a scăpat perpendicular pe poarta Cetăţii şi a căzut într-un duel cu Apetri, fază la care delegaţia oaspeţilor a cerut lovitură de la unsprezece metri şi eliminare pentru mijlocaşul sucevean. La opt minute de la reluare a ieşit la rampă Celpan, omul care şi de această dată s-a aflat la originea tuturor acţiunilor ofensive ale Cetăţii. Coordonatorul de joc al sucevenilor a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, aducând bucuria în tabăra gazdelor. Tot de la Celpan a plecat şi marea ratare din minutul 57, când mai întâi Dicher şi apoi Homneac nu au putut să-l învingă pe juniorul Zaharie chiar dacă au şutat la poartă din careul mic. Soarta partidei s-a decis practic în minutul 70, când acelaşi Celpan i-a pus o minge pe cap lui Dicher, care a urcat scorul la 2-0. Ultima mare ratare a întâlnirii i-a aparţinut tot lui Dicher, însă atacantul sucevean a reluat puţin peste poartă o minge centrată de Mitruc. Cetatea a evoluat în formula Gheorghe – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Cojenel (88 Moldovan), Onciu, Celpan, Apetri (58 Mitruc) – Dicher (88 Stănescu), Homneac (85 Colban). Antrenor Marian Pană. Juventus a jucat în alcătuirea Zaharie – Matei (46 Tomescu), Sava (75 Munteanu), Berezoschi, O. Bosancu – P. Bosancu, Zaremba (28 Constantin), Şuleru (89 Bijec), Cozma – A. Aileni, Prisacă. Antrenor Ovidiu Murariu.

Bujorul Târgu Bujor - Cetatea Târgu Neamţ
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cetatea a câştigat meritat derbyul cu Juventus.
 Vizualizări articol: 906 |