luni, 31 aug 2009 - Anul XIV, nr. 203 (4189)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6438 lei

Rapidul cu mers de marfar

Formaţia Astra Ploieşti a obţinut, sâmbătă, prima victorie din acest sezon al Ligii I, după ce a învins, cu scorul de 3-1 (2-1), echipa Rapid Bucureşti, într-o partidă contând pentru etapa a V-a, întreruptă, în prima repriză de arbitrul Marian Bordean din cauza suporterilor bucureşteni.
0-1: Rohat a trimis balonul spre propriul portar, Bozovici a interceptat şi a înscris cu un şut sub transversală, de la aproximativ 14 metri.
1-1: Liviu Ganea a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un şut de la aproximativ 20 de metri, balonul fiind deviat uşor de Marius Constantin.
Min. 45+5: Bozovici a primit un balon în suprafaţa de pedeapsă unde a fost faultat de un adversar, însă arbitrul Marian Bordean a lăsat jocul să continue şi faza s-a încheiat cu un şut în plasa laterală, expediat de Răduţă.
2-1: Strătilă a trecut în viteză de Mardare, i-a pasat lui Alexe şi atacantul ploieştean a şutat cu pământul, din întoarcere, de lângă Ricardo Fernandez, iar mingea s-a dus în vinclul porţii lui Straton.
3-1: Alexa a profitat din nou de o neînţelegere între fundaşii centrali ai echipei Rapid, Marius Constantin şi Ricardo Fernandez, şi a majorat diferenţa.
Min. 74: Astra a înscris din nou în poarta lui Straton, dar golul a fost anulat de arbitrul Marian Bordean, din cauza unui fault asupra lui Lazăr în faza premergătoare.
Min. 90+3: Cesinha a şutat din colţul careului mic, Cristi Munteanu a respins greşit, iar Rohat a degajat de pe linia porţii.
Min. 90+4: Cristi Munteanu a respins excelent reluarea lui Joao Paulo Pinto
Meciul a fost întrerupt, în minutul 42, de arbitrul Marian Bordean din cauza suporterilor rapidişti, care au încercat să intre pe gazonul stadionului din Ploieşti. În faţa sectorului ocupat de fanii rapidişti s-au instalat forţele de ordine, care au folosit gazele lacrimogene pentru a-i linişti pe suporteri, partida fiind reluată după patru minute.
La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 300 de suporteri ai echipei Rapid.

Rapidiştii recunosc că au făcut un joc slab

Directorul tehnic al FC Rapid, Nicolae Manea, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că formaţia antrenată de Viorel Hizo că a făcut un joc modest, motiv pentru care a pierdut partida cu Astra Ploieşti.
"Îmi e frică de fiecare joc pe care-l jucăm împotriva echipelor mici şi am avut dreptate. Am întâlnit un adversar motivat şi am pierdut pentru că am făcut un joc modest, ca să nu spun slab. E o situaţie dificilă pentru noi, pentru că este primul joc în care primim trei goluri, lucru care ne-a mâhnit, cu atât mai mult cu cât am întâlnit o nou-promovată. Sper să fi fost doar un accident, pentru că altfel ne aşteaptă două săptămâni grele", a spus Manea.

Craiova a măturat pe joc cu Bistriţa

Formaţia Universitatea Craiova a câştigat, scor 5-1 (2-0), partida susţinută, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva echipei Gloria Bistriţa, din runda a V-a a Ligii I.
În minutul 32, atacantul Michael Baird a deschis scorul pentru Universitatea Craiova, jucătorul australian marcând un gol superb, din întoarcere, de la şase metri, printr-un şut din demivoleu.
În minutul 42, atacantul Valentin Badea a dus scorul la 2-0 pentru gazde, după ce a trimis cu capul în poartă, din interiorul careului oaspeţilor, o centrare venită de pe partea stângă de la Bărboianu.
În minutul 52, Baird a centrat de pe partea stângă iar Florin Costea a marcat cu o lovitură de cap de la şase metri.
În minutul 64, fundaşul Bărboianu a trimis o centrare de pe partea stângă, care a fost reluată în poartă, de la zece metri, de Michael Baird.
În minutul 81, atacantul echipei bistriţene, Hora, a marcat cu un şut de la şase metri în urma unei centrări venite de pe partea stângă de la Băjenaru.
În minutul 82, atacantul Universităţii Craiova, Wobay, a izbutit să înscrie după ce l-a driblat, la zece metri, pe fundaşul Rus şi a trimis un şut care l-a lăsat fără replică pe portarul oaspeţilor, Albuţ.
O parte a galeriei Universităţii Craiova a strigat, în prima repriză a meciului, împotriva preşedintelui Adrian Mititelu şi i-a scandat numele fostului selecţioner Victor Piţurcă.
La partida de la Craiova au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Sucevenii de la Ceahlăul nu au putut opri o nouă înfrângere

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a înregistrat a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu din acest sezon, în urma eşeculului suferit, sâmbătă, în faţa echipei Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 2-1 (1-1).
0-1: Martinovici a deschis scorul în urma unei lovituri libere, de la marginea careului de 16 metri, acordată după un fault al portarului Roheţki, fază la care oaspeţii au solicitat penalti, susţinând că infracţiunea a avut loc în interiorul suprafeţei de pedeapsă.
1-1: Barna a executat o lovitură de la aproximativ 25 de metri, balonul a lovit bara şi a ajuns la Doicaru, aflat la circa 10 metri, iar atacantul formaţiei Ceahlăul a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.
1-2: Adrian Nalaţi a marcat golul victoriei cu o lovitură de cap, în urma unei centrări de pe partea dreaptă a lui Ionuţ Stancu.
Min. 68: Brazilianul Fabron de Oliveira a ratat un penalti, acordat de arbitrul Paul Unimăţan în urma unui henţ comis de Adrian Rusu.
La partidă au asistat aproximativ 5000 de spectatori.

„Roiu” s-a accidentat

Antrenorul echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, Florin Marin, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că rezultatul înregistrat în partida cu formaţia Pandurii Târgu Jiu este nedrept.
Tehnicianul a explicat că înlocuirea portarului Roheţki s-a datorat unei accidentări suferite şi nu pentru că ar fi fost vinovat de primirea golului. "L-am schimbat pe Roheţki nu pentru că a greşit la gol, ci pentru că s-a ales cu o disjuncţie. Chiar acum e la spital şi urmează să vedem ce diagnostic şi tratament îi pun doctorii", a mai spus Marin.
Referindu-se la evoluţia portarului de rezervă, George Savu, antrenorul Florin Marin a spus: "Savu a fost vinovat la golul doi. El a avut un plasament greşit, dar nici fundaşii noştri nu l-au ajutat. Erau acolo Forminte, Onciu şi încă vreo doi, care au asistat neputincioşi la golul lui Nalaţi, după un aut. Trebuie să avem răbdare cu jucătorii neexperimentaţi. Adversarii au profitat de erorile noastre, în timp ce noi am condus jocul".

Rezultatele înregistrate în partidele disputate vineri şi sâmbătă, în etapa a V-a a Ligii I.

Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa 5-1
Au marcat: Baird \'32, \'64, V. Badea 42, Fl. Costea \'52, Wobay \'82 / Hora \'81

Astra Ploieşti - FC Rapid 3-1
Au marcat: L. Ganea \'31, Alexe \'39, \'54 / Bozovici \'26