Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Liga I

Buzăul şi Urziceniul au obţinut primele puncte

Echipa Gloria Buzău a obţinut primul punct în ediţia 2008-2009 a Ligii I, în urma rezultatului de egalitate înregistrat, sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei FC Argeş, scor 1-1 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a campionatului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 72, Fallardo a luat o acţiune pe cont propriu, i-a depăşit pe Năstăsie şi Crivac, şi a trimis balonul, de la aproximativ 22 de metri lateral stânga, în plasa porţii lui Boşneag.

În minutul 90+1, gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Dulcea a pătruns în careu, a încercat să îl depăşească pe Tudose, dar balonul a ricoşat la Voiculeţ, care a trimis, fără preluare, în vinclul porţii lui Barbu, de la aproximativ 10 metri.

Patronul FC Argeş, Cornel Penescu, a anunţat că în urma acestui rezultat va bloca primele jucătorilor.

"Mă aşteptam la un joc greu şi m-am temut că se va repeta istoria din meciul cu Jiul, de acum două campionate, când cei din Petroşani erau pe ultimul loc, dar au venit la Piteşti şi au câştigat. Pentru acest semieşec voi bloca din nou primele jucătorilor. Trebuie să uităm cât mai repede acest meci şi să ne pregătim pentru ca în Giuleşti să realizăm un meci bun şi să nu pierdem", a spus Penescu.

Neagoe, lucrat de jucători?

Echipa CS Otopeni a obţinut primul punct în ediţia 2008-2009 a Ligii I, în urma rezultatului de egalitate înregistrat, sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1 (1-1).

În minutul 31, apărarea formaţiei din Otopeni a greşit în lanţ, Tilincă a câştigat un duel cu Vali Negru şi a înscris din voleu, la colţul lung al porţii lui Cristi Munteanu.

În minutul 43, Yontcha a primit un balon la marginea careului, lateral stânga, a pus stop pe piept între doi fundaşi ai formaţiei Pandurii Târgu Jiu şi a şutat, din voleu, fără nicio şansă pentru Stanca.

Oaspeţii au solicitat lovitură de pedeapsă la o fază petrecută în minutul 27, în urma unui fault clar a lui Cardoso asupra lui Chiacu.

După pauză, în minutul 56, Ilie Iordache a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Gabriel Mărgărit, însă arbitrul Terodor Crăciunescu a lăsat jocul să continue, după care l-a avertizat pe antrenorul Eugen Neagoe, care a protestat vehement la faza respectivă.

Antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, Eugen Neagoe, a declarat că a fost un joc urât, dar nu crede că jucătorii săi au jucat slab pentru ca el să fie demis.

"Nu cred că jucătorii nu au vrut să joace pentru ca eu să fiu demis, mă îndoiesc de lucrul acesta. Eu am discutat cu ei şi sunt foarte afectaţi de acest rezultat. Am discutat şi acum după joc şi le-am spus că ei sunt singurii oameni care pot să redreseze echipa. Cu o victorie în etapa viitoare la Buzău, situaţia va fi cu totul alta", a spus Neagoe.

Bistriţa, învinsă la Galaţi pe o gafă de portar

Echipa Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Gloria Bistriţa.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Marius Pena, în minutul 57, care a reluat cu capul o centrare de pe stânga a lui Sălăgean şi a profitat şi de o ieşire greşită a lui Tătăruşanu.

Antrenorul Petre Grigoraş a declarat că, pentru Oţelul Galaţi, meciul cu Gloria Bistriţa a fost unul capital şi a apreciat că victoria este pe deplin meritată.

Referitor la declaraţia căpitanului Gabriel Paraschiv, conform cărora antrenorul are metode specifice, Grigoraş a răspuns: "Nu divulg aceste metode, este secretul nostru, se pare că au fost de bun augur şi am reuşit să marcăm în repriza a doua".

Antrenorul Gloriei Bistriţa, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat că portarul Ciprian Tătăruşanu dă dovadă de "prea multă automulţumire" şi nu este preocupat de soarta echipei.

"Tătăruşanu are mari probleme. La meciul cu CFR l-am înţeles, pentru că venea după ratarea calificării la tineret, era foarte afectat, acum nu-l mai înţeleg, a luat un gol prea uşor. Dovada faptului că nu este concentrat la joc. Mai are mult de învăţat, nu ştie să-şi păstreze echilibrul, s-a vorbit prea mult despre el. Dă dovadă de prea multă automulţumire, nu-l preocupă soarta echipei", a spus Sabău.

În ceea ce priveşte meciul de sâmbătă, Sabău spune că Oţelul a meritat victoria.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Buzăul şi Urziceniul au obţinut primele puncte.
 Vizualizări articol: 553 |