joi, 8 mai 2008 - Anul XIII, nr. 106 (3787)

CFR Cluj, campioana României pentru prima dată în istorie

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I, şi a câştigat pentru prima oară în istorie titlul de campioană a României, transmite corespondentul MEDIAFAX. În minutul 60, Bilica l-a încălecat în careu pe Ruiz, iar arbitrul Ovidiu Haţegan a dictat penalti. După cinci minute de parlamentări şi proteste ale gazdelor, Cadu a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul pentru CFR. În minutul 77, Edvan (Universitatea Cluj) a comis un fault dur la mijlocul terenului şi a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

Galeria Universităţii Cluj au afişat următoarele bannere: "Îngropaţi-le speranţele", "Voi sunteţi ultraşi pentru pacheţele de mâncare ce vi se oferă în fiecare deplasare", fanii CFR-ului răspunzând cu "Un filozof spunea: hai băieţi suntem artişti", "Am venit să punem ştampila B" şi "În caz de prăbuşire aveţi paraşute". În timpul meciului suporterii Universităţii Cluj au strigat "Afară, afară cu ungurii din ţară", iar cei de la CFR au scandat în replică numele antrenorului de la Universitatea, Meszaros Alpar.

Steaua, victorie inutilă cu Buzăul

Echipa Steaua Bucureşti a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (1-0), formaţia Gloria Buzău, şi a încheiat sezonul pe locul doi. În urma acestui rezultat, coroborat şi cu înfrângerea Ceahlăului în partida cu Universitatea Craiova, Gloria Buzău va evolua şi în sezonul următor în Liga I. Steaua a deschis scorul în minutul 19, prin Jose Moreno. El a fost găsit liber în careu de o centrare a lui Nicoliţă, a preluat şi a marcat din dreptul punctului de la 11 metri. Dayro Moreno a ridicat scorul la 2-0, în minutul 62, când a marcat din interiorul careului cu un şut în diagonală în stânga lui Barbu. Adrian Neaga a marcat pentru 3-0 în minutul 66. El a înscris din interiorul careului, după ce a trecut de Nejneru. Scorul a devenit 4-0 pentru Steaua în minutul 72. Andres Mendoza a primit o pasă de la Valentin Badea, a scăpat singur cu Barbu, pe care l-a driblat şi a marcat în poarta goală. Dayro Moreno a înscris pentru 5-0 în minutul 77. El a marcat cu călcâiul de la câţiva metri, după o centrare de pe dreapta a lui Mendoza. În minutul 85, căpitanul Stelei, Mirel Rădoi, a ieşit de pe teren accidentat. Deoarece antrenorul Marius Lăcătuş efectuase deja toate schimbările, Steaua a jucat în inferioritate numerică.

Înainte de începerea meciului, pe tabela de marcaj a stadionului Steaua s-au prezentat imagini cu parcursul "roş-albaştrilor" în ediţia 1985/1986 a Cupei Campionilor Europeni, pe care au câştigat-o după ce au învins în finala de la Sevilla formaţia FC Barcelona, scor 2-0, după loviturile de departajare. Miercuri s-au împlinit 22 de ani de când Steaua a câştigat CCE.

O parte dintre jucătorii Stelei, contestaţi de public

Suporterii Stelei au protestat faţă de prestaţia jucătorilor antrenaţi de Marius Lăcătuş în derbiul cu Dinamo, pierdut cu scorul de 1-2, în etapa a XXXIII-a, afişând mai multe bannere: "Rădoi: Puţini se pot mândri cu demnitatea şi curajul tău / În groapă ai fost unicul erou"; "Lovin - om fără caracter şi fără scrupule / Nu meriţi nici tricoul, nici ataşamentul, nici aplauzele"; "Cu Dinamo mulţi v-aţi lăsat călcaţi în picioare / Ce mai căutaţi în Ghencea oare?"; "Aveţi maşini, femei şi conturi pline / Dar să câştigaţi cu Dinamo nu vă ţine"' "Prea puţini dintre voi meritaţi acest tricou / Restul... nicio cartelă de metrou"; "Nu contează titlurile pierdute sau câştigate / Le-aţi dat satisfacţie duşmanilor de moarte"; "Lovin - fără forţă, fără dorinţă, fără determinare / Pentru tine derbiul n-a avut nicio valoare"; "Aveţi ruşine şi plecaţi / Decât emblema s-o pătaţi"; "Rădoi: Respect pentru că iubeşti aceste culori / Nicoliţă, pleacă, ne omori"; "Dică: Pase la adversari şi niciun metru alergat / Duminică ai fost blat sau eşti handicapat".

Gigi Becali i-a felicitat pe cei de la CFR Cluj

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat la finalul partidei cu Gloria Buzău, contând pentru ultima etapă a Ligii I, că îi felicită pe cei de la CFR Cluj pentru câştigarea campionatului, adăugând că a sperat până în ultimul moment că formaţia sa va deveni campioană.

"Am sperat până în ultimul moment, dar ăsta e fotbalul. Eram aproape de titlu. Dacă marca «U» în minutul 93, ăsta era rezultatul. M-am uitat la televizor la meciul CFR-ului, am trăit intens. Acum ne rămâne Liga Campionilor. Îi felicit pe cei de la CFR că au câştigat campionatul, e normal să o fac. Nu mai contează cine merita sau nu, ci cine câştigă. Dacă ne uităm la meciurile CFR-ului cu Bistriţa şi Rapid, n-ar merita felicitări, dar au câştigat campionatul şi asta contează", a spus Becali.

Gigi Becali a menţionat că va aduce jucători de valoare din campionatul intern. "Voi aduce jucători de mare valoare la Steaua. Voi miza mai mult pe jucători din campionatul intern. E posibil să vină un singur străin. Vor pleca doi-trei jucători, vor veni patru-cinci", a completat Becali.

Becali a fost înjurat de câţiva suporteri stelişti în momentul în care ieşea de la tribuna oficială. Acesta s-a dus spre cei care îl contestau, unde a avut o scurtă discuţie cu ei, fără ca aceasta să aibă urmări.

Echipele care merg în Europa şi cele care au retrogradat

Echipa CFR Cluj a devenit, în premieră, noua campioană a României la fotbal, în urma rezultatelor înregistrate, miercuri, în ultima etapă a Ligii I, şi va participa în sezonul viitor direct în grupele Ligii Campionilor.

Formaţia antrenată de Ioan Andone - tehnician aflat la al doilea titlu după cel câştigat cu Dinamo în 2004 - este prima echipă din România calificată direct în grupele Ligii Campionilor şi a doua, după Steaua, care va participa în această fază a celei mai importante competiţii fotbalistice de club din Europa.

Este prima oară după 17 ani când o formaţie din provincie câştigă titlul, ultima campioană din afara Bucureştiului fiind Universitatea Craiova, în 1991. CFR este a 21-a campioană a României şi a douăsprezecea formaţie din provincie care obţine această performanţă. Steaua va evolua în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, fază a competiţiei în care va fi cap de serie.

Formaţiile Rapid Bucureşti, Dinamo Bucureşti, Unirea Urziceni şi Poli Ştiinţa Timişoara, clasate în ordine pe locurile trei, patru, cinci şi şase, vor reprezenta România în Cupa UEFA, în timp ce FC Vaslui, ocupanta locului şapte, va juca în Cupa UEFA-Intertoto.

Echipele Universitatea Cluj, UT Arad, Dacia Mioveni şi Ceahlăul Piatra Neamţ au retrogradat în Liga a II-a.

Atacantul echipei Dinamo Ionel Dănciulescu, cu 21 de goluri, este golgheterul ediţiei 2007/2008 a Ligii I, care s-a încheiat miercuri, cu etapa a XXXIV-a.

Dănciulescu a fost urmat de Emil Jula de la Oţelul Galaţi, cu 18 goluri. Gigel Bucur (Poli Ştiinţa Timişoara) şi Marko Ljubinkovici (FC Vaslui) au ocupat locul trei, cu câte 16 goluri.

Poli Ştiinţa Timişoara - Farul Constanţa 4-1
Au marcat: Bădoi '38, Luchin '36, I. Ganea '70, Martinez '82 / Todoran '56.

În urma meciurilor din etapa a XXXIV-a, clasamentul final al Ligii I este următorul:

1. CFR Cluj 34 23 7 4 52 - 22 76 (+25)
2. Steaua Bucureşti 34 23 6 5 51 - 19 75 (+24)
3. Rapid Bucureşti 34 18 7 9 52 - 31 61 (+10)
4. Dinamo Bucureşti 34 17 10 7 55 - 36 61 (+10)
5. Unirea Urziceni 34 16 13 5 42 - 24 61 (+10)
6. Poli Ştiinţa Timişoara 34 16 9 9 57 - 44 57 (+6)
7. FC Vaslui 34 12 11 11 44 - 34 47 (-4)
8. Oţelul Galaţi 34 14 4 16 47 - 50 47 (-5)
9. Universitatea Craiova 34 12 7 15 42 - 48 43 (-8)
10. Gloria Bistriţa 34 11 9 14 34 - 40 42 (-9)
11. Poli Iaşi 34 11 8 15 37 - 41 41 (-10)
12. Pandurii Târgu Jiu 34 11 7 16 36 - 43 40 (-11)
13. Farul Constanţa 34 10 10 14 25 - 38 40 (-11)
14. Gloria Buzău 34 10 7 17 30 - 56 37 (-14)
15. Ceahlăul Piatra Neamţ 34 10 6 18 33 - 46 36 (-15)
16. Dacia Mioveni 34 7 10 17 26 - 43 31 (-20)
17. UT Arad 34 6 8 20 30 - 52 26 (-25)
18. Universitatea Cluj 34 4 11 19 32 - 58 23 (-28).

Acest clasament ţine cont de decizia Comisiei de Apel a FRF, care a decis să acorde victoria la masa verde, cu scorul de 3-0, formaţiei FC Vaslui în partida din etapa a XXIII-a, din deplasare, cu echipa Oţelul Galaţi. Formaţia din Galaţi poate contesta la Curtea de Arbitraj pentru Fotbal această decizie.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj, campioana României pentru prima dată în istorie.
 Vizualizări articol: 719 |