luni, 14 apr 2008 - Anul XIII, nr. 88 (3769)

Poli Timişoara - Dinamo, meci cu doi eliminaţi şi acuzaţii de ambele părţi

Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, sâmbătă, în deplasare, împotriva formaţiei Poli Ştiinţa Timişoara, în etapa a XXIX-a a Ligii I.

În minutul 63, Srdjan Luchin l-a faultat din spate în careu pe Ionel Dănciulescu, scăpat singur spre poartă, iar arbitrul Cristian Balaj, după câteva secunde de ezitare, a dictat penalti pentru Dinamo. După aproximativ un minut de parlamentări, Balaj i-a arătat lui Luchin şi cartonaşul galben, care, fiind al doilea, a atras eliminarea fundaşului bănăţean.

Ionel Dănciulescu a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 64, cu un şut în stânga portarului Marius Popa, care a plonjat în partea opusă.

Poli Ştiinţa Timişoara a restabilit egalitatea în minutul 67, prin Dejan Rusici. Ionel Ganea a primit o pasă în adâncime, l-a depăşit pe Pulhac, care a alunecat, a intrat în careu, l-a driblat pe Lobonţ şi i-a pasat în stânga lui Rusici, care a marcat în poarta goală.

Un al doilea jucător de la Poli Ştiinţa, Brezinsky, a fost eliminat în minutul 82, când a primit două cartonaşe galbene pentru proteste şi pentru aplauze ironice la adresa arbitrului.

La meci au asistat 28.000 de spectatori.

Antrenorul lui Poli crede că Dinamo nu merita să ia acest punct

Antrenorul echipei Poli Ştiinţa Timişoara, Dusan Uhrin jr., a declarat că formaţia bănăţeană ar fi meritat să câştige meciul cu Dinamo, apreciind că bucureştenii "nu meritau nici măcar acest punct”.

"Am fost mai activi decât cei de la Dinamo, am avut trei mari ocazii de gol. Dinamo nu merita nici măcar acest punct. Noi am fost afectaţi de eliminarea celor doi jucători. Totuşi, jocul a fost echilibrat, iar dacă a fost penalti la Dinamo înseamnă că roşul primit de Luchin a fost meritat. În schimb, la Brezinsky a fost prea uşor acordat roşu. Noi am avut mai multe ocazii decât ei, am pierdut singuri punctele. Pulhac şi Moţi meritau şi ei cartonaşe roşii. Am pierdut două puncte şi trebuia să câştigăm", a spus antrenorul ceh, care a adăugat că este nemulţumit de faptul că lotul restrâns numeric nu-i permite să facă schimbările dorite în echipă.

Dinamoviştii, nemulţumiţi de rezultat

Antrenorul echipei Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat că remiza din meciul cu Poli Ştiinţa Timişoara este un rezultat injust şi a acuzat un ofsaid la Ionel Ganea şi un fault la Cristian Pulhac la faza premergătoare golului egalizator al bănăţenilor.

"A fost un joc bun, în faţa unor spectatori minunaţi. Am primit un telefon în care mi s-a spus că a fost ofsaid la Ganea înainea golului Timişoarei şi fault la Pulhac. Echipa şi-a revenit după jocul cu Pandurii, jucăm altceva, dar din păcate am ratat mult. Rezultatul este injust, trebuia să câştigăm fără nicio problemă", a spus Ţălnar.

Directorul sportiv al FC Dinamo, Constantin Dănilescu, a declarat că Dinamo a reuşit la Timişoara "cel mai bun joc" din 2008.

Iancu: „Fotbalul românesc e condus de o sectă de şmecheri”

Preşedintele grupării Poli Ştiinţa Timişoara, Marian Iancu, a comparat fotbalul românesc cu "o sectă" condusă de "şmecheri", sâmbătă seară, în emisiunea Fanatik Show, informează site-ul telesport.ro.

"Cei care nu respectă regulile sectei, vor fi eliminaţi. Aşa este lumea fotbalului, trebuie să te conformezi. Fotbalul este condus din culise. Există unii şmecheri care conduc totul. Întrebaţi-l pe Mircea Sandu dacă este normal să se conducă aşa o federaţie. Eu de ce nu am făcut glume că dau banii la unii şi la alţii ? Fiindcă ştiam că voi fi pedepsit, spre deosebire de alţii. De ce să risc să iau punctele muncite de băieţi ? Nu avem nicio protecţie", a declarat Iancu.

Oficialul grupării bănăţene a acuzat delegarea arbitrului Cristian Balaj. "L-am sunat pe Mircea Sandu şi l-am rugat să-mi explice şi mie (n.r. - delegarea lui Balaj). Mi-a spus că nu poate pentru că Ionuţ Lupescu face delegările, ştim foarte bine că este dinamovist, şi că nu poate trece peste decizia lui. Dar, în schimb, mi-a garantat că vom fi arbitraţi cu aceeaşi unitate de măsură", a spus Iancu, care nu a dorit să specifice deciziile de arbitraj care l-au nemulţumit la partida de sâmbătă seară.

Ceahlăul a mai făcut un pas spre liga secundă

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Dacia Mioveni.

Robert Neagoe a deschis scorul, în minutul 6, când a reluat din patru metri în plasă mingea respinsă greşit în faţă de portarul Cătălin Mulţescu, după o lovitură liberă executată de Frăsineanu.

În minutul 70, arbitrul Alexandru Deaconu a acordat penalti pentru gazde la un henţ în careu al lui Iulian Vladu. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Gmamdia, care a adus egalarea pentru Ceahlăul.

Craiova, meci egal cu Oţelul

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva formaţiei Oţelul Galaţi, în etapa a XXIX-a a Ligii I.

Gabriel Paraschiv a deschis scorul pentru Oţelul în minutul 16, când a marcat cu capul, de la 8 metri, după o centrare de pe stânga a lui Emil Jula.

Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 42, prin Mihai Dina. Gângioveanu a centrat de pe stânga la prima bară, iar Dina, în duel cu un fundaş advers, a înscris cu capul, pe spate, din cădere, la colţul lung.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Poli Timişoara - Dinamo, meci cu doi eliminaţi şi acuzaţii de ambele părţi.
 Vizualizări articol: 511 |