vineri, 28 mar 2008 - Anul XIII, nr. 74 (3755)

Echipa naţională

Entuziasm după victoria în faţa Rusiei

Reprezentativa României a învins, miercuri, cu scorul de 3-0 (1-0), selecţionata similară a Rusiei, într-un meci de pregătire în vederea Campionatului European din luna iunie, partidă în care selecţionerul Victor Piţurcă a condus naţionala pentru a 50-a oară.

Ciprian Marica a deschis scorul pentru România în minutul 45, cu un şut la colţul lung de la aproximativ 16 metri, printre doi fundaşi ruşi, după o acţiune personală.

Daniel Niculae a majorat diferenţa în minutul 60, când a şutat puternic din 16 metri, după un luft al lui Florentin Petre.

Atacantul Marius Niculae a revenit cu gol la echipa naţională după 22 de luni. El a marcat, în minutul 75, cu capul, din 7 metri, după o centrare de pe dreapta de la Bănel Nicoliţă.

Piţurcă: „Nu suntem buricul pământului”

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat, miercuri seară, că reprezentativa României nu trebuie să se creadă "buricul pământului" după meciul amical cu Rusia, câştigat cu scorul de 3-0, pe stadionul Steaua, chiar dacă a adăugat că naţionala arată bine.

"A fost un test important, cu o echipă calificată la Euro, dar România a trecut testul cu brio, obţinând o victorie concludentă. Când ai trei goluri diferenţă nu prea mai poţi spune mare lucru. Am avut perioade excelente în joc, ocazii, oaspeţii au avut şi ei o perioadă bună în prima repriză. Important este că toţi jucătorii au evoluat la un nivel înalt, lucru care îmi dă speranţe pentru viitor. A fost doar un amical, astfel că şi Hiddink a vrut să vadă mai mulţi jucători. Va fi altceva în oficiale, unde vom întâlni adversari de calibru. Toţi jucătorii s-au comportat bine spre foarte bine. Nu aveam de ce să intru în panică după meciul cu Israel, ce, se năruie totul după un meci pierdut? Nici după acest meci nu trebuie să ne entuziasmăm şi să ne credem buricul pământului, că batem noi toate echipele din lume", a spus Piţurcă.

Selecţionerul l-a lăudat pe atacantul Marius Niculae, revenit cu gol la naţională după 22 de luni. "De ce să nu se mişte bine echipa după ce au ieşit Mutu şi Chivu? O echipă nu stă într-un jucător, plus că este mai uşor să intri odihnit în a doua repriză. Mutu venea după o accidentare şi nu şi-a revenit complet. Chivu are probleme cu umărul şi se poate accidenta oricând, având un tur de forţă la Inter. Pe Marica l-am scos că am vrut să-l văd şi pe Marius Niculae. Au fost schimbări tactice pentru a-i vedea pe toţi. Marius Niculae a făcut un meci foarte bun, a avut o vervă deosebită, a şi marcat şi este fantastic să revii cu gol după atât timp", a comentat Piţurcă.

Oficialii din fotbal, entuziasmaţi de jocul naţionalei

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat că i-a plăcut atmosfera de la stadion după ce România a marcat al treilea gol. "Probabil că nu au venit mulţi suporteri având în vedere şi scandalurile. Victorie frumoasă, dar Rusia nu se compară cu Franţa şi Italia", a spus Sandu, în timp ce directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, consideră că meciul a fost o repetiţie reuşită pentru Euro-2008.

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir, a declarat că în meciul amical cu Rusia s-a văzut că echipa naţională a României are "câţiva jucători de talie mondială".

"Repriza a doua a fost excelentă. Aşa suntem noi, românii, când jucăm bine găsim motive să spunem că adversarul a fost slab. Atmosferă bună, fotbal bun. Avem câţiva jucători de talie mondială. Şapte, opt au jucat excelent azi. Mergem fără emoţii la Euro", a punctat Dragomir.

Hiddink nu face o tragedie din această înfrângere

Selecţionerul Guus Hiddink a declarat, miercuri seară, că jucătorii reprezentativei naţionalei Rusiei au fost naivi la meciul amical cu România şi au fost pedepsiţi, dar şi-a exprimat bucuria pentru că a putut disputa acest meci de pregătire cu o echipă română "bună şi tehnică".

"Poate sună puţin ridicol, dar sunt bucuros pentru acest meci de pregătire înainte de Euro. Am putut vedea diferenţa dintre o echipă cu experienţă individuală, cu jucători din campionate puternice şi echipa noastră compusă din fotbalişti din campionatul Rusiei, unde nu sunt meciuri de nivel ridicat în fiecare săptămână. E un exemplu de naivitate prima repriză, mai aveam puţin şi intram cu 0-0 la pauză, dar a fost un gol stupid şi era dificil să începem de la 0-1. Am avut posesie apoi, dar am fost naivi, am luat al doilea gol, am făcut greşeli şi fotbalul ne-a pedepsit. Dacă în campionatul Rusiei îţi poţi permite, în asemenea meciuri nu. Am fost naivi şi am fost pedepsiţi", a declarat Hiddink.

El a apreciat că naţionala Rusiei, calificată la Campionatul European, trebuie să muncească din greu. "Trebuie să fim competitivi, dar trebuie să muncim din greu. Acest meci este o dovadă în plus. Am întâlnit o echipă bună şi tehnică. Este un punct de plecare pentru jucătorii mei. În anumite momente am arătat că putem juca", a adăugat Hiddink.

Piţurcă, lăudat pentru schimbări

Agenţia France Presse a notat în comentariul meciului amical România - Rusia, scor 3-0, că selecţionerul Victor Piţurcă a făcut alegeri "excelente" atunci când a ales să opereze schimbări, două rezerve, Daniel Niculae şi Marius Niculae, fiind autorii celor două goluri din a doua repriză.

AFP menţionează că Piţurcă i-a lăsat la cabine la pauză pe Mutu, revenit după o accidentare, şi Chivu, care are probleme la un umăr, dar şi pe Marica, autorul deschiderii de scor din ultimul minut al primei reprize. "Alegerile lui Piţurcă au fost excelente pentru că două rezerve, Daniel şi Marius Niculae, au mărit avantajul. În faţa unei slabe echipe ruse, Piţurcă a profitat pentru a face o trecere în revistă a efectivului, oferindu-i primele minute internaţionale lui Sepsi şi permiţându-şi chiar o schimbare de portar în ultimele minute ale meciului", a punctat France Presse.

Agenţia franceză subliniază că, prin succesul de pe stadionul Steaua, România s-a revanşat în faţa propriului public după eşecul din partida de verificare cu Israel, din luna februarie. "România a dominat Rusia, scor 3-0, la Bucureşti, în al doilea meci amical al anului, cu puţin mai mult de două luni înaintea debutului la Campionatul European în faţa Franţei. Învinsă luna trecută de Israel, echipa lui Victor Piţurcă s-a revanşat în faţa propriului public, în meciul cu o altă calificată la Euro, venită ce-i drept fără «stranierii» săi. Românii şi-au arătat intenţiile ofensive încă de la începutul meciului, prin Mutu, Marica şi Petre, în timp ce ruşii s-au remarcat pe contraatac cu Adamov şi Bistrov, a cărui acţiune din minutul 23 a fost oprită de portarul Popa. Eforturile românilor au fost recompensate cu câteva secunde înainte de pauză: Mutu, extrem de activ în atac, a încercat un un-doi cu Marica, însă acest din urmă a optat pentru o lovitură de la distanţă", scrie France Presse.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Entuziasm după victoria în faţa Rusiei.
 Vizualizări articol: 462 |