Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

CFR Cluj a suferit a treia înfrângere în acest campionat

Liderul Ligii I, CFR Cluj, a înregistrat, sâmbătă, al treilea eşec în sezonul 2007/2008, echipa ardeleană fiind învinsă, în deplasare, scor 1-0, de Poli Iaşi, într-un meci din etapa a XXV-a a campionatului, în care Andrei Cristea a marcat dintr-un penalti contestat şi doi jucători au fost eliminaţi.

În minutul 73, arbitrul Augustus Constantin a dictat penalti pentru Poli Iaşi, la o cădere în careu a lui Bersnjak de lângă Dani. Clujenii au contestat decizia centralului, iar Fabbiani a fost avertizat pentru proteste.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Andrei Cristea, care după ce a marcat şi-a dat jos tricoul de joc, fiind avertizat.

În afara penaltiului în urma căruia Poli a deschis scorul, ieşenii au mai solicitat o lovitură de la 11 metri în minutul 37, când au susţinut că fundaşul Cristian Munteanu a fost împins în careu la o lovitură liberă de la 25 de metri executată de Paruolo.

În minutul 80, mijlocaşul echipei CFR Cluj Eugen Trică şi antrenorul Ioan Andone au cerut jucătorilor liderului Ligii I să iasă de pe teren, la scorul de 1-0 în favoarea gazdelor. Căpitanul Eugen Trică a primit un cartonaş galben în minutul 80, moment în care le-a făcut semn coechipierilor săi să plece la vestiare. Aceştia l-au urmat, după ce şi antrenorul formaţiei CFR Cluj, Ioan Andone, le-a făcut semn să părăsească terenul. În cele din urmă, Trică a fost convins să revină pe teren, iar Andone a fost trimis în tribună de centralul Augustus Constantin.

Jocul s-a reluat după două minute de întrerupere, însă Niklas Sandberg (CFR) l-a faultat pe atacantul gazdelor Andrei Cristea, Trică s-a îndreptat nervos spre acesta din urmă, în timp ce se afla la pământ, a încercat să-l ridice cu forţa, iar Cristea a ripostat. Mai mulţi jucători de la cele două echipe s-au încăierat, iar Augustus Constantin le-a arătat lui Cristea şi Trică al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

La partidă au asistat 9.000 de spectatori, între care şi 50 de suporteri ai echipei CFR Cluj.

Universitatea Cluj - Dinamo, scor 1-2

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Universitatea Cluj.

Golurile au fost marcate de Băd '78, pentru gazde, respectiv Dănciulescu '35 (penalti) şi Zicu '90, pentru oaspeţi.

Dinamo a deschis scorul în minutul 35, prin Ionel Dănciulescu, care a transformat un penalti dictat după ce Şoltuz l-a faultat în careu pe Florin Bratu.

Universitatea Cluj a egalat în minutul 78, prin Flavius Băd. Cristian Dancia a trimis mingea în careu de la 17 metri, Pulhac a făcut târziu pasul la ofsaid, iar Flavius Băd a pus latul şi a înscris de la 7 metri în dreapta lui Lobonţ, care a plonjat inutil.

Campioana en-titre a marcat golul victoriei în minutul 90, prin Ianis Zicu. Acesta a pornit într-o cursă pe stânga de la mijlocul terenului, a pătruns în careu, unde l-a fentat pe Şoltuz şi a înscris cu un şut în diagonală, de la 10 metri. După marcarea golului, mijlocaşul dinamovist şi-a dat jos tricoul de joc, afişând un altul pe care era scris mesajul "Încă unul. Şi nu le-am terminat!", el fiind ulterior avertizat de arbitru.

Fundaşul Todorowski a fost în premieră titular la Dinamo.

La partidă au asistat 8.000 de spectatori.

Echipa Dinamo a fost susţinută la Cluj-Napoca de 800 de suporteri, care au afişat un banner cu mesajul "Respectul nostru pentru peluza şi oraşul vostru". Galeriile celor două formaţii au scandat, apoi, împreună împotriva echipelor CFR Cluj şi Steaua.

Gloria Buzău - Rapid, scor 1-0

Echipa Rapid Bucureşti a pierdut, duminică, în deplasare, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul susţinut în compania formaţiei Gloria Buzău, în etapa a XXV-a a Ligii I.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Liţu în minutul 65.

Nunes a marcat în minutul 5, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Gloria Buzău a deschis scorul în minutul 65, prin Alin Liţu. Liţu a şutat din întoarcere de la marginea terenului, mingea a fost deviată de Ştefan Grigorie şi s-a dus la vinclul porţii apărate de Andrade.

La partidă a asistat şi acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos.

Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa, scor 2-0

Echipa Oţelul Galaţi a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Gloria Bistriţa.

Golurile au fost marcate de Janos Szekely '27 şi Daniel Stan '69.

Oţelul a deschis scorul în minutul 27, când la o centrare de pe partea stângă în faţa porţii a lui Ciprian Deac, Janos Szekely a marcat din patru metri.

Daniel Stan a majorat diferenţa în minutul 69, atunci când a înscris cu capul, după o centrare de pe dreapta a lui Szekely.

La partidă au asistat aproximativ 6.000 de spectatori între care şi 11 fani ai formaţiei Gloria Bistriţa.

Universitatea Craiova - FC Vaslui, scor 2-1

Echipa Universitatea Craiova a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia FC Vaslui.

Golurile au fost marcate de Fl. Costea '45, '89, pentru Universitatea, respectiv S. Frunză '23, pentru FC Vaslui.

În minutul 9, Ljubinkovici (FC Vaslui) a înscris cu o foarfecă laterală, însă reuşita nu a fost validată deoarece jucătorul se afla în ofsaid.

Sorin Frunză a deschis scorul pentru FC Vaslui în minutul 23. Căpitanul vasluienilor a luat o acţiune pe cont propriu la jumătatea terenului, a reuşit să scape de atacurile lui Dilevski şi Dănănae şi a înscris cu un şut de la 22 de metri.

În minutul 33, Florin Costea a scăpat singur cu Hăisan, după o pasă primită de la Wobay, a trimis mingea în plasă, însă după ce de la margine se semnalizase ofsaid.

Universitatea Craiova a egalat prin Florin Costea, în minutul 45. Wobay a pătruns în careu, a scăpat de atacul unui fundaş şi a şutat la poartă, Hăisan a respins cu piciorul, însă numai până la Costea, care a înscris cu un şut de la 12 metri sub transversală.

Florin Costea a reuşit dubla în minutul 89, când a marcat golul victoriei Univeristăţii. Dănănae a centrat de pe dreapta, Andronic nu a reuşit să respingă, mingea a ricoşat nefericit la Costea, care a marcat din careul mic printre picioarele lui Hăisan.

La meci au asistat 6.000 de spectatori, între care şi 100 de suporteri ai echipei FC Vaslui.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj a suferit a treia înfrângere în acest campionat.
 Vizualizări articol: 421 |