luni, 10 mar 2008 - Anul XIII, nr. 58 (3739)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   5 imagini |   ø fişiere video

„Steluţa”, învinsă la Cluj

FC Vaslui - Universitatea Cluj, scor 0-0

Formaţia FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, ieri, pe teren propriu, în compania echipei Universitatea Cluj, în etapa a XXII-a a Ligii I. La partidă au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, femeile şi suporterii veniţi din afara Vasluiului având acces gratuit.

În minutul 85, a avut loc o altercaţie în teren între jucătorii celor două echipe, după ce, supărat că a pierdut balonul undeva în preajma colţului terenului, la poarta adversă, Claudiu Răducanu l-a faultat din spate pe Jovanovici. În urma altercaţiei, Claudiu Răducanu a primit cartonaş galben.

Poli Iaşi - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-0

Echipa Poli Iaşi a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, unicul gol al meciului fiind marcat de Ionuţ Bâlbă.

Ionuţ Bâlbă a marcat pentru Poli Iaşi, din cinci metri, cu capul, în minutul 45+1, la o centrare de pe stânga a lui Miclea.

La partidă au asistat 6.000 de spectatori, între care 50 de suporteri ai echipei Ceahlăul.

Steaua - Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0

Echipa Steaua Bucureşti a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 1-0 (0-0), partida susţinută, sâmbătă, în deplasare, în compania ultimei clasate, Pandurii Târgu Jiu. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Ovidiu Petre, în minutul 62. Steaua a deschis scorul în minutul 62 prin Ovidiu Petre. Centrare de pe partea stângă, Habibou reia spre poartă, Mingote respinge în faţă, mingea ajunge la Ovidiu Petre, care a reluat din patru metri în plasă.

La partida de la Târgu Jiu au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, printre care şi aproximativ 500 de suporteri stelişti.

Atacantul francez Habib Habibou a debutat la Steaua în această partidă. Habibou a evoluat cu o mască de protecţie pe faţă ca urmare a unei accidentări suferite în perioada de pregătire din iarnă.

Fundaşul Pawel Golanski a evoluat, începând cu minutul 57, cu un bandaj pe cap.

Unirea Urziceni - Universitatea Craiova, scor 2-2

Echipa Unirea Urziceni a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2 (2-1), cu formaţia Universitatea Craiova.

Pentru Unirea Urziceni au înscris Mara '16 şi Onofraş '21, în timp ce pentru Universitatea Craiova au marcat Baird '38 şi Wobay '53.

Scorul a fost deschis de Mara, în minutul 16, care a reluat cu capul din 9 metri, Bornescu a scos de lângă bară, dar asistentul Nicolae Marodin a indicat gol.

Urziceniul şi-a mărit avantajul, scor 2-0, prin Onofraş, în minutul 21, după ce a profitat de o gafă în lanţ a defensivei craiovene.

Universitatea a redus din diferenţă prin Baird, în minutul 38, scor 2-1. Australianul a reluat din 6 metri cu capul pe spate o minge centrată de pe dreapta de Tănasă.

În minutul 53, Wobay a pătruns pe partea dreaptă şi l-a învins pe Stelea cu un şut din 8 metri, reuşind să aducă egalitatea pe tabela de marcaj, scor 2-2.

La meciul Unirea Urziceni - Universitatea Craiova au asistat 4.000 de spectatori , dintre care 150 de suporteri craioveni.

UT Arad - Oţelul Galaţi, scor 0-1

Echipa Oţelul Galaţi a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 1-0 (1-0), partida disputată în deplasare cu formaţia UT Arad.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Emil Jula, în minutul 44, din penalti.

În minutul 43 al partidei, arbitrul Mugurel Drăgănescu a acordat penalti pentru Oţelul Galaţi după un fault al lui Dorin Mihuţ asupra lui Daniel Stan. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Jula în minutul 44.

Atacantul portughez Edson a înscris în minutul 66 pentru UTA, dar golul a fost anulat de arbitrul Mugurel Drăgănescu pe motiv de ofsaid.

La meciul UTA - Oţelul Galaţi au asistat 1.500 de spectatori.

La pauză, jucătorii echipei UTA şi-au schimbat echipamentul roşu din cauza ploii, evoluând în repriza a doua în tricouri şi şorturi albe.

CFR Cluj - Gloria Buzău, scor 2-0

Echipa CFR Cluj a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Gloria Buzău.

Golurile au fost marcate de Trică '25 şi Dubarbier '49.

Eugen Trică a deschis scorul în minutul 25, când a marcat cu un şut de la 14 metri, cu latul, la colţul lung, după o combinaţie cu Culio.

În minutul 53, CFR a beneficiat de un penalti, după o intervenţie în careu asupra lui Culio. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Cadu, însă şutul său a fost respins de Mincă. Mingea a ajuns la un alt clujean şi apoi la Semedo, care a înscris, însă a fost semnalizat în poziţie de ofsaid.

Sebastian Dubarbier a marcat primul său gol în Liga I şi a dus scorul la 2-0 în minutul 49. El a trecut de doi adversari la 25 de metri, a pătruns spre stânga şi a marcat de la 12 metri la colţul lung, fără să fie atacat de vreun adversar.

La meci au asistat 11.000 de spectatori.

În ultimele minute ale întâlnirii, galeria echipei CFR Cluj a scandat numele echipei Pandurii Târgu Jiu, adversara din etapa a XXII-a a Stelei, rivală a formaţiei ardelene în lupta pentru titlu.

Dacia Mioveni - Gloria Bistriţa, scor 0-0

Formaţia Dacia Mioveni a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, vineri, pe teren propriu, în compania echipei Gloria Bistriţa. La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului „Steluţa”, învinsă la Cluj.
 Vizualizări articol: 664 |