luni, 8 mai 2017 - Anul XXII, nr. 102 (6518)

Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava a reuşit sâmbătă a 12-a victorie din sezon

Sâmbătă, în etapa a 33-a din Liga a II-a de fotbal, echipa locală, Foresta Suceava a bifat a 12-a victorie din sezon, scor 2 – 0 în disputa de pe Areni cu Luceafărul Oradea. Sucevenii au început bine acest meci şi după şase minute de joc au reuşit să deschidă scorul, după o centrare în careu de pe stânga a lui Dumitriu, la care Daniel Lung s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul, în plasa porţii lui Began, scor 1 – 0. Oaspeţii beneficiază de o lovitură liberă la marginea careului, dar trimit mingea puţin pe lângă poartă. Opt minute mai târziu, Drugă centrează tot de pe stânga, Rusu reia cu capul, dar portarul oaspeţilor este la post. După 30 de minute de joc, Drugă bate un corner, la care Mutu loveşte balonul cu capul, dar nu poate să-l învingă pe Began. Până la pauză, Foresta mai are o ocazie mare, dar acelaşi Began îşi salvează echipa de la gol, când scoate de sub transversală o minge şutată foarte bine de Dumitriu, scor 1 – 0 după 45 de minute. La patru minute de la reluarea jocului, Foresta reuşeşte să-şi dubleze avantajul pe un contraatac în care Drugă a recuperat la mijlocul terenului, i-a pasat scurt lui Bogdan Rusu, care la rândul său îi trimite în adâncime o minge lui Cerlincă, acesta din urmă ajunge la limita careului şi şutează plasat pe lângă portarul advers, scor 2 – 0. Până la final, jocul a fost unul pe contre, cu acţiuni duse până la finalizare de ambele părţi, dar fără gol, scor 2 – 0.

Foresta a abordat meciul cu Luceafărul Oradea în formula: Niga - Mihălăchioae, Alin Mutu, D. Lung (cpt.), Drugă - Stănescu, Dumitriu - Dănilă (Masella 52'), Cerlincă (Grumezescu 73'), Vraciu - Bg. Rusu (C. Buziuc 85').

Antrenorul Bogdan Tudoreanu şi-a felicitat elevii pentru victorie şi atitudine

La finalul meciului câştigat de suceveni pe Areni, antrenorul Bogdan Tudoreanu s-a arătat încântat de evoluţia echipei, în condiţiile în care clubul trece prin probleme financiare.

„După părerea mea am făcut un joc bun şi am reuşit să marcăm repede în ambele reprize. Mai apoi am trimis trei fundaşi centrali şi cele mai importante sunt punctele câştigate. Sper să continuăm pe aceeaşi linie, mai sunt cinci etape şi îmi doresc să scoatem cât mai mult de la fiecare meci. Se pare că greutăţile prin care trece clubul ne-au mobilizat şi ne-au făcut să fim mai uniţi. Am tot respectul pentru băieţi pentru că şi etapele trecute au jucat bine şi se pregătesc serios, iar rezultatele nu au încetat să apară. Mulţumim domnului primar că a avut această iniţiativă de a colecta bani şi sper să trecem cu bine peste aceste probleme, deoarece ar fi păcat să se desfiinţeze echipa”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

De cealaltă parte, antrenorul oaspeţilor, Alexandru Kiss s-a arătat dezamăgit de jocul echipei sale, care după părerea sa a greşit în ultimele două etape cât în tot campionatul.

„Consider că scorul de 2 – 0 a fost cam sever, deoarece n-a fost diferenţă mare între cele două echipe. Îi felicit pe suceveni pentru victorie şi cred că au fost mai pragmatici şi pe baricade pe tot parcursul meciului, în ciuda problemelor pe care le au la club. Am avut şi noi câteva oportunităţi, dar se pare că suntem mai domnişori. Nu por să spun că n-am dorit şi n-am avut atitudine, dar de acolo şi până la a realiza anumite lucruri este ca de la cer la pământ. Echipa a greşit în ultimele două meciuri cât în tot campionatul, am pasat prost, am fost indecişi şi totdeauna pe locul doi la minge”, a declarat antrenorul orădenilor, Alexandru Kiss.

Sâmbătă, 13 mai, în următoarea etapă, Foresta Suceava va juca la CS Afumaţi, echipă cu care se află la egalitate de puncte în clasament.

UTA Bătrâna Doamnă - Unirea Tărlungeni               3 – 0
Dacia Unirea Brăila şi Juventus Bucureşti au stat în această rundă.

1. Juventus Bucureşti             29        22        3          4          61-16   69
2. UTA Bătrâna Doamnă       30        18        5          7          52-28   59
3. Sepsi Sfântu Gheorghe      29        17        7          5          50-26   58
4. CS Mioveni                                    30        17        6          7          48-24   57
5. FC Braşov                          30        15        9          6          47-30   54
6. Chindia Târgovişte             29        16        3          10        49-30   51
7. Dacia Unirea Brăila            29        14        4          11        35-34   46
8. Olimpia Satu Mare             30        13        6          11        39-33   45
9. Dunărea Călăraşi                30        12        8          10        41-38   44
10. CS Afumaţi                      29        12        5          12        35-31   41
11. Foresta Suceava               29        12        5          12        46-47   41
12. Luceafărul Oradea           30        11        4          15        38-34   37
13. Politehnica Timişoara       30        9          7          14        41-51   34
14. FC Academica Clinceni   30        10        4          16        42-60   34
15. CS Baloteşti                     29        8          6          15        34-50   30
16. Metalul Reşiţa                  30        6          3          21        32-65   21
17. CSM Râmnicu Vâlcea     29        4          6          19        16-55   18
18. Unirea Tărlungeni            30        2          5          23        15-69   1

Notă: Şoimii Pâncota şi ACS Berceni s-au retras din campionat înainte de finalul turului şi toate rezultatele obţinute până în acel moment le-au fost anulate. Unirea Tărlungeni şi CSM Râmnicu Vâlcea s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde cu 3-0 „la masa verde” toate meciurile pe care le mai au de disputat până la finalul sezonului.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta Suceava a reuşit sâmbătă a 12-a victorie din sezon.
 Vizualizări articol: 1965 |