luni, 1 feb 2016 - Anul XXI, nr. 25 (6138)

Volei

În penultima etapă a returului din seria de est a Diviziei A2 la volei masculin, echipa Clubului Sportiv Municipal Suceava a pierdut cu scorul de 1 – 3 la seturi pe terenul uneia din cele două echipe ce luptă pentru promovare, liderul la zi, Știința Bacău. Aşa cum şi-au propus înaintea meciului, elevii antrenorului Victor Pancu nu au fost la Bacău într-o simplă excursie, ci au dat tot ce-au avut mai bun în teren, în ciuda răcelilor şi accidentărilor  din lot. Elevii antrenorului Victor Pancu au început foarte bine această confruntare, conducând tot timpul pe parcursul primului set. Sucevenii puteau să închidă primul act la 25 – 23, dar până la urmă s-au impus cu 28 – 26. În setul doi, CSM-ul a continuat jocul extrem de bun şi a condus o bună bucată de timp, dar a făcut câteva greşeli şi le-a permis gazdelor să revină în joc. La 22 – 20 pentru elevii lui Victor Pancu a intrat în scenă fostul internațional Mario Drăghici, un voleibalist de peste 2 metri, ce a servit impecabil din săritură şi şi-a scos echipa de la un 0 – 2 la seturi neaşteptat pentru gazde. Băcăuanii au egalat la seturi după 25 – 22 în setul doi şi mai apoi au preluat conducerea după un al treilea act în care în tabăra suceveană s-au accidentat Lucian Huțuleac şi Marius Gontariu, în timp ce Tudor Orăşanu a evoluat deşi avea o răceală puternică, scor 13 – 25 în setul III. În actul al patrulea, jocul a fost destul de echilibrat până pe final, băcăuanii impunându-se în final cu 25 – 18 şi 3 – 1 la seturi, scor cu care s-au impus cu o etapă înainte, tot pe teren propriu, în fața echipei de la care au preluat fotoliul de lider, Steaua Bucureşti.

„În ciuda răcelilor şi a problemelor medicale ale anumitor jucători ce au evoluat în teren, pot să spun că echipa noastră a făcut un meci foarte bun în care a arătat dorință de victorie, determinare şi mobilizare exemplară. Puteam să câştigăm şi al doilea set al unui meci de un înalt nivel tehnic, în care jucătorii noştri cred că au evoluat mai bine decât în cel cu Steaua, echipă ce a pierdut şi ea la Bacău cu 1 – 3. După părerea mea, băcăuanii au avut mare noroc de Mario Drăghici, jucător foarte experimentat de peste 2 metri ce le-a adus victoria, mai ales cu servicii din săritură, ce ne-a pus în dificultate la preluare. În această săptămână sperăm să recuperăm toți jucătorii cu probleme şi să evoluăm la fel de bine în disputa cu Rapid Bucureşti, aşa cum am făcut-o cu primele două clasate Steaua şi Bacău”, a explicat antrenorul Victor Pancu.

Sâmbătă, de la ora 11.00, CSM Suceava va încheia returul sezonului regulat cu un meci pe teren propriu în compania principalei contracandidate la locul trei, Rapid Bucureşti, meci decisiv pentru păstrarea acestei poziții.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au pierdut la Bacău, după un meci în care puteau să câştige două seturi.
 | Nota curentă: 4.0 din 1 vot
Sucevenii au pierdut la Bacău, după un meci în care puteau să câştige două seturi4.051