vineri, 4 dec 2015 - Anul XX, nr. 281 (6093)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Universitatea a câştigat fără probleme disputa cu GSIP Moreni

Ieri, în penultima etapă a Diviziei A la handbal masculin, echipa de seniori a Universităţii Suceava a avut o misiune uşoară în faţa celor de la GSIP Moreni, într-o dispută desfăşurată la Târgovişte şi câştigată de suceveni cu scorul de 52 – 17. Deşi au avut în faţă o echipă formată în majoritate din juniori I, studenţii pregătiţi de antrenorul Răzvan Bernicu nu şi-au desconsiderat adversarul şi au evoluat la fel ca-n celelalte etape. Mai mult, universitarii au avut ocazia să ruleze tot lotul, în teren evoluând mai mult jucătorii foarte tineri şi cei ce au evoluat mai puţin sau cei ce au revenit după accidentări, un bun exemplu fiind extrema dreaptă Adrian Preda, handbalist ce a reuşit 15 din cele 52 de goluri ale echipei sale. Mai mult, în afara portarilor Spiridon şi Cristi Tcaciuc, toţi componenţii lotului au reuşit să înscrie cel puţin un gol. Aproape de mijlocul primei reprize, Universitatea conducea cu 11 – 3, iar cu două minute înainte de pauză aveau 25 – 5, după 30 de minute scorul devenind 29 – 6. În partea a doua, jocul a curs în aceeaşi direcţie, gazdele fiind surprinse în special pe contraatac, scor final 52 – 17.

„Am întâlnit o echipă de copii, majoritatea juniori I, şi nu s-a pus problema câştigătoarei. Pentru noi era foarte important să nu ne accidentăm în acest meci şi mă bucur că am reuşit acest lucru. În această confruntare am folosit în special jucătorii foarte tineri mai mult şi cei ce au jucat mai puţin din diferite motive. Mai mult am urmărit şi anumite aspecte tactice în atacul poziţional”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul cu GSIP Moreni, pentru Universitatea au marcat toţi jucătorii din lot, Preda (15 goluri), Baican şi Burlacu, câte 6 goluri fiecare, Oprea şi Petrea, câte 4 goluri, Vele şi Acatrinei, câte 3 goluri, Cristian Bursuc, Alexa, Aldica şi Velea, câte două goluri fiecare, iar Ion Tcaciuc, Olariu şi Costea, câte un gol.

Joi, de la ora 12.00, echipa Universităţii Suceava va încheia anul şi turul campionatului cu un meci pe teren propriu în compania celor de la Poli Unistil Iaşi, partidă ce are mari şanse să se dispute în sala Şcolii Gimnaziale „Ion Creangă” din Suceava, şi asta deoarece sala Liceului cu Program Sportiv nu are căldură de aproape două luni de zile.

11. CSAT Vicov Bucovina                10  3  0   7  193 – 304    6*
12. LPS Piatra Neamţ                                   10  2  0   8  216 – 348    6
13. GSIP Moreni                               12   0  0  12 290 – 480    0
14. CSM Cimentul Bicaz                  10   1  0   9  187 – 319   -2*

Penalizări

* CSM Cimentul Bicaz (-3pts reprezentare)
* CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina (-2pts nerespectare cerinţe vârstă)
* CSM Cimentul Bicaz (-2pts nerespectare cerinţe vârstă)
* CSM Bucureşti II (-1pt nerespectare cerinţe vârstă)
* CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina (-1pt nerespectare cerinţe număr jucători proprii)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat fără probleme disputa cu GSIP Moreni.
 Vizualizări articol: 982 |