sâmbătă, 11 apr 2015 - Anul XX, nr. 84 (5896)

Rugby

În cadrul etapei cu numărul trei din Divizia Naţională de Rugby, echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a debutat ieri în faţa propriilor spectatori cu o victorie în disputa cu RCM Galaţi, scor 21 – 15. Acesta este al doilea succes al elevilor lui Constantin Vlad în tot atâtea meciuri disputate, după victoria la „masa verde” de la Arad. Faţă de întâlnirile anterioare, sucevenii se aşteptau la un meci mult mai dificil în faţa gălăţenilor, mai ales că oaspeţii şi-au întărit lotul cu mai mulţi jucători de peste Prut, fapt ce s-a văzut şi-n primele două runde, când au câştigat cu Petroşani şi Arad.

Partida a început cu două lovituri de pedeapsă ratate de gălăţeni în decurs de două minute, din poziţii favorabile. După 10 minute, sucevenii deschid scorul cu ajutorul unei lovituri de pedeapsă fructificată de Octavian Scolobiuc de la 18 metri. Oaspeţii forţează marcarea primelor puncte, dar sucevenii se apără destul de bine şi reuşesc să-şi mărească diferenţa în minutul 27, la un atac în 22-ul advers la care balonul ajunge pe linia de trei sferturi, iar după o fixare, Andrei Tepşanu găseşte un culoar aproape de margine şi culcă balonul în terenul de ţintă al oaspeţilor, transformarea fiind fructificată de Octavian Scolobiuc, scor 10 – 0. Patru minute mai târziu, gălăţenii reduc din diferenţă după o fază în care au plimbat balonul pe trei sferturi şi au găsit o breşă în apărarea suceveană, scor 10 – 5, transformarea fiind ratată. Până la pauză, ambele echipe reuşesc să transforme câte o lovitură de pedeapsă, scor 13 – 8.

Sucevenii au reuşit un joc mai bun pe grămadă şi în margini pe parcursul reprizei secunde

Veniţi la Suceava să câştige, gălăţenii au pus presiune pe suceveni în mai multe momente. La unul din atacuri, Ştefan Ştefăroi a reuşit să intercepteze o pasă a oaspeţilor şi, după o cursă de 75 de metri, a marcat cel de-al doilea eseu al echipei sale, transformarea fiind ratată dintr-o poziţie dificilă de Scolobiuc, scor 18 – 8. CSM-ul a reuşit un joc mai bun în grămezile ordonate, dar şi în margini, unde a recuperat baloane, apărându-se exemplar în faţa unei echipe ce a alergat mult şi a încercat tot timpul să penetreze şi să găsească breşe în apărarea suceveană. Când mai erau mai puţin de 10 minute de joc, Octavian Scolobiuc stabileşte un nou record personal şi transformă o lovitură de pedeapsă de la nu mai puţin de 45 de metri, iar scorul devine 21 – 8.

Finalul de joc a aparţinut oaspeţilor, care au avut o ultimă acţiune prelungită de atac şi după minute bune în care sucevenii s-au apărat foarte bine în apropierea terenului de ţintă, gălăţenii au reuşit un ultim eseu şi o transformare fructificată, plecând acasă cu punctul bonus defensiv, scor final 21 – 15.

Cu 11 puncte marcate din trei lovituri de pedeapsă şi o transformare, Octavian Scolobiuc a avut o zi foarte bună în jocul cu piciorul, contribuind decisiv la victoria echipei sale.

„A fost un meci dificil, mai ales că ei şi-au adus jucători noi, iar noi suntem cam în aceeaşi formulă de câţiva ani. Important este că suntem o familie, am reuşit să ne mobilizăm exemplar şi am reuşit să-i învingem, deşi nu prea am reuşit să ne vedem toţi la antrenamente de prea multe ori din cauza serviciului. Mă bucur că am reuşit să joc bine cu piciorul şi să-mi ajut echipa, dar până la urmă acesta este rodul muncii mele, cu o pregătire suplimentară după antrenamente”, a explicat Octavian Scolobiuc.

Antrenorul Constantin Vlad a fost mulţumit de atitudinea elevilor săi

Conştient că va avea o misiune mult mai dificilă decât în întâlnirile directe din sezonul trecut, antrenorul Constantin Vlad a pregătit special echipa pentru acest meci.

„A fost o victorie frumoasă, muncită, împotriva unei echipe a Galaţiului care are mulţi jucători din Republica Moldova, cu care ne-am mai întâlnit la turneele de la Chişinău sau Tiraspol şi cu care suntem prieteni. Oaspeţii au o echipă bună şi nu întâmplător au câştigat primele două meciuri, la Petroşani şi acasă, cu Aradul. Eram în alertă şi toată săptămâna ne-am pregătit foarte bine, iar jucătorii s-au mobilizat exemplar. Păcat că pe final nu ne-am mai concentrat, iar oaspeţii au marcat un eseu şi au plecat cu 1 punct bonus. Mergem mai departe, următoarea etapă avem meci la Buzău, unde sper să avem aceeaşi atitudine şi determinare, iar până atunci îmi doresc să mai recuperăm din jucătorii accidentaţi”, a explicat tehnicianul sucevenilor, Constantin Vlad.

CSM Suceava a început partida cu RCM Galaţi în formula: Octavian Scolobiuc, Albu, Lucaci, Andrei Varvaroi, Ştefăniţă Rusu, Constantin Varvaroi, Buiciuc, Nichiforiuc, Creţuleac, Tepşanu, Elisei, Bursuc, Ştefan Ştefăroi, Oanea şi Ştefancu, pe parcursul meciului intrând în teren şi Coca, Zup, Lucian Strugariu, Gontineac, Brăteanu şi Croitoru.

Duminica viitoare, sucevenii vor evolua pe terenul celor de la RC Stejarul Buzău, echipă ce-n primele două etape a pierdut ambele întâlniri, la Năvodari şi acasă, cu Ştiinţa Petroşani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava câştigă în faţa Galaţiului, la primul meci din 2015 în faţa propriilor suporteri.
 Vizualizări articol: 1899 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CSM Suceava câştigă în faţa Galaţiului, la primul meci din 2015 în faţa propriilor suporteri5.051