luni, 27 feb 2012 - Anul XVII, nr. 47 (4952)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Universitatea rămâne pe podium, după o victorie muncită cu Caraş-Severin

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a continuat seria victoriilor din Liga Naţională, ieri, cu o victorie extrem de importantă pe teren propriu, în faţa unei contracandidate la un loc de cupă europeană, CS Caraş-Severin, scor final 27-26. Având în faţă un adversar extrem de experimentat, cu mulţi jucători care au trecut sau mai sunt la echipa naţională, inclusiv doi suceveni, Mihai Rohozneanu şi Florin Ciubotariu, elevii antrenorului Leonard Bibirig au trebuit să muncească foarte mult în teren pe tot parcursul meciului şi, în ciuda oboselii, au gestionat foarte bine un final de meci în care spectatorii au trăit intens şi şi-au încurajat favoriţii până în ultima secundă. Miza mare, dar şi arbitrajul destul de permisiv au făcut ca jocul să fie unul destul de dur pe alocuri, dar în acelaşi timp unul spectaculos şi echilibrat.

Oaspeţii au început mai bine jocul de la Suceava

Veniţi la Suceava să câştige punctele puse în joc, elevii lui Aihan Omer au început mai bine acest joc şi au condus cu 2-0 după patru minute de joc, moment în care portarul Şelaru a avut două intervenţii salvatoare în aceeaşi fază, singur cu adversarul. Având în faţă o apărare masivă şi experimentată, universitarii nu prea găsesc soluţii şi greşesc destul de mult, uneori din graba de a marca imediat.
Universitatea se menţine la două goluri în spatele oaspeţilor şi în minutul 19 reuşeşte să egaleze pentru prima dată în acest meci, la 10, moment în care Aihan Omer cere time-out. Timpul de odihnă le-a prins bine reşiţenilor, care marchează patru goluri, faţă de numai unul al sucevenilor, şi în minutul 23 oaspeţii aveau din nou trei goluri avans. Leonard Bibirig cere time-out şi la reluare, în numai două minute, sucevenii reuşesc să stabilească egalitatea cu trei goluri consecutive, scor 14 – 14. Ultimele cinci minute sunt la fel de echilibrate, la pauză, cele două echipe intrând la vestiare la scorul de 16 – 16.

Universitarii au gestionat foarte bine finalul de meci

La fel ca în prima repriză, oaspeţii încep mai bine actul cu numărul doi şi, după şase minute de joc, aveau din nou un avantaj de două goluri, scor 19 – 17. Studenţii reduc din diferenţă şi urmează opt minute foarte încinse, cu un singur gol marcat, în care sucevenii se apără mult mai bine şi nu primesc gol, dar ratează mai multe ocazii din situaţii clare. Ultimul sfert de oră din acest meci avea să fie unul încins, atât în teren cât şi în tribune, spectatorii aşteptând finalul în picioare.
Cu 11 minute înainte de final, reşiţenii se duc din nou la trei goluri, dar sucevenii se ţin aproape şi în ultimele şapte minute controlează jocul, egalând la 25 în minutul 54. Un minut mai târziu, Cântec marchează pentru 26-25 şi urmează patru minute fără gol, în care jocul este întrerupt de foarte multe ori, iar antrenorul Aihan Omer primeşte cartonaş roşu pentru proteste şi faptul că şi-a scos echipa din teren, după ce arbitri au anulat un gol al reşiţenilor, marcat direct din lovitură de la 9 metri, dar din săritură. Ţuţu aduce liniştea în tabăra suceveană cu golul de 27-25, unul marcat în inferioritate, după eliminarea lui Şoldănescu. Reşiţa obţine un 7 metri şi înscrie, dar Universitatea câştigă două puncte, care o păstrează pe podiumul Ligii Naţionale, scor final 27-26.

Acatrinei a fost cel mai bun marcator al Universităţii

La finalul unei partide în care a fost cel mai bun marcator al Universităţii, cu doar cinci reuşite, interul Florin Acatrinei a fost de părere că victoria este cea mai importantă, chiar dacă jocul echipei nu a fost unul dintre cele mai strălucite.
„Suntem foarte bucuroşi că am reuşit o nouă victorie. A fost greu, mai ales că oboseala şi-a pus amprenta pe jocul nostru şi n-am mai dus cum duceam de obicei, faza a doua şi contraatacul, dar importante sunt cele două puncte. Nu comentez arbitrajul, pe noi ne interesează doar jocul şi e bine că ne continuăm panta ascendentă pe care suntem. Sperăm să rămânem pe podium şi mergem la Odorhei cu un moral bun. Avem cinci zile în care ne dorim să dispară oboseala şi să ne întoarcem cu punct sau puncte de la Odorhei”, a explicat Acatrinei. Interul Universităţii a mai adăugat că, la acest meci, echipa suceveană a avut un public minunat, unul care l-a făcut să se simtă jucător.

Leonard Bibirig: „Este o victorie muncită, în faţa unei echipe şi a unor jucători foarte experimentaţi”

Fericit că s-a impus în faţa fostului său antrenor, Aihan Omer, într-un meci în care cel mai important lucru a fost victoria, tehnicianul Leonard Bibirig a apreciat evoluţia jucătorilor săi, care au ştiut că gestioneze foarte bine mai ales ultima parte a meciului.
„Este o victorie muncită, în faţa unei echipe şi a unor jucători foarte experimentaţi, care, după părerea mea, pot să facă faţă şi acum în lotul naţional. Întotdeauna meciurile dintre Reşiţa şi Suceava au fost aprig disputate şi de nenumărate ori s-a întâmplat ca scorul să se decidă în ultimele cinci minute, şi asta în urma formei sau inspiraţiei de moment a unora dintre jucători. Ştiam că celor de la Reşiţa nu le convine ritmul rapid pe care-l avem şi vor duce atacurile până la limita pasivului şi tot timpul vor căuta să ne desfacă şi să caute angajări spre Pârâianu. În prima repriză nu am reuşit să contracarăm acest lucru, dar cu trecerea timpului am reuşit să ne îmbunătăţim apărarea şi să dăm mult mai multe goluri pe faza a doua, care a fost şi cheia meciului de astăzi”, a explicat Bibirig.
În ciuda victoriei, antrenorul sucevean crede că jucătorii săi trebuie să fie realişti, să-şi revină din această stare de oboseală acumulată în două săptămâni foarte intense, cu meciuri din trei în trei zile, şi deplasări foarte lungi cu autocarul şi să se dăruiască la fel în teren, deoarece campionatul este lung şi se pot întâmpla multe.

Aihan Omer a criticat arbitrajul, după ce a văzut şi cartonaşul roşu

Conştient că nu va avea o viaţă uşoară la Suceava, aşa cum s-a întâmplat la fiecare meci, fie în campionat, fie în Challenge Cup, antrenorul Aihan Omer a criticat maniera de arbitraj de pe finalul meciului, fiind de părere că această confruntare trebuia să fie condusă de o brigadă de arbitri mult mai experimentată.
„După cum ştiţi, echipa noastră vine întotdeauna să câştige la Suceava şi nu să facă figuraţie. Şi astăzi am venit să ne batem, să câştigăm şi să jucăm la victorie şi am făcut-o în proporţie de 99 la sută. Din păcate, finalul de joc a fost unul controversat şi puţin deplasat, iar părerea mea este că cei doi arbitri tineri nu erau de meciul ăsta, noi aveam nevoie de doi arbitri internaţionali, care să gestioneze bine. Eu am acuzat că mi s-a dat pe nedrept cartonaş roşu, deoarece am dreptul să ţin echipa trei minute după care s-o trimit în teren. Una peste alta eu cred că a fost un meci spectaculos şi frumos pentru cei ce au venit la sală”, a explicat antrenorul celor de la CS Caraş-Severin, Aihan Omer.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea rămâne pe podium, după o victorie muncită cu Caraş-Severin.
 Vizualizări articol: 1518 |