Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Kick&Thai Boxing

Opt medaliaţi pentru Clubul Sportiv Devencea Suceava

Opt dintre sportivii Clubului Devencea din Suceava au fost prezenţi zilele trecute la Odorheiul Secuiesc, la cea de-a 25-a ediţie a unui campionat naţional intercluburi de kick boxing şi thai boxing. Concursul la care au participat practicanţi din toată ţara s-a ţinut după regulile competiţiilor de K1, scopul principal al competiţiei fiind de a încuraja şi a promova sportivii ce se dedică acestor arte marţiale. Evoluţia celor opt suceveni cu vârste cuprinse între 15 şi 27 de ani, pregătiţi de antrenorul Nicolae Moroşan şi secundul său, Mircea Vasile Ciofu a fost una peste aşteptări, astfel că toţi sportivii au reuşit să urce pe podium, obţinând în final cinci medalii de aur, două de argint şi una de bronz.

După ce acum doi ani s-a clasat pe locul cinci la Campionatul Mondial din Ungaria, suceveanul Adrian Moravi, în vârstă de 19 ani a reuşit să se impună la categoria 50 de kilograme, în timp ce colegul său Eusebiu Găinaru, în vârstă de 15 ani a obţinut medalia de bronz în limitele categoriei 61 de kilograme, la prima sa participare într-o competiţie oficială. Un alt debutant, Andrei Sfichi, în vârstă de 19 ani a avut un parcurs foarte bun, la finalul căruia s-a ales cu o medalie de bronz la categoria 63 de kilograme.

Vicecampion mondial în 2009, Andrei Ostrovanu, în vârstă de 19 ani a câştigat clar finala categoriei 74 de kilograme, dar arbitrii întâlnirii i-au dat câştig de cauză adversarului său, după ce lupta s-a întins cu mai mult de 10 secunde după gongul final, suceveanul alegându-se astfel cu medalia de argint. Un alt debutant al Clubului Sportiv Devencea Suceava într-o competiţie de această anvergură, Ştefan Horătău, în vârstă de 27 de ani a reuşit să câştige aurul categoriei 75 de kilograme, acelaşi loc obţinând şi colegul său Gabriel Petre Aparaschivei, la categoria 76 de kilograme, în vârstă de 27 de ani, sportiv ce şi-a învins adversarul chiar din prima repriză prin knock down, aceasta fiind a cincea sa participare într-un concurs oficial.

La a doua prezenţă într-un concurs, un alt sportivi al Clubului Devencea Suceava, Marius Sinescu s-a impus fără probleme la categoria 80 de kilograme, ultimul medaliat sucevean fiind Ciprian Găinaru, de 19 ani, sportiv ce la a doua competiţie mai importantă a sa, a luat aurul categoriei 90 de kilograme, după ce în 2009 câştiga medalia de bronz la mondiale.

"Deşi nu a fost o competiţie de mare anvergură, pentru majoritatea sportivilor noştri a fost una foarte importantă, dat fiind faptul că este prima lor participare la un concurs oficial. Ideea e că s-au antrenat foarte mult şi au făcut sacrificii găsindu-şi timp pentru antrenamente, între şcoală şi muncă. După părerea mea, încet şi sigur, aceşti sportivi vor ajunge departe, mulţi din ei practicând această ramură a artelor marţiale ca un hobby, însă sunt destui ce urmăresc înalta performanţa, dar toate la timpul lor", a declarat antrenorul Nicolae Moroşan.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Opt medaliaţi pentru Clubul Sportiv Devencea Suceava.
 Vizualizări articol: 1484 |