luni, 1 feb 2010 - Anul XV, nr. 25 (4316)

Universitatea a învins Târgu Jiul după un meci spectacol

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a început cu dreptul returul Ligii Naţionale, după ce sâmbătă s-a impus pe teren propriu, în faţa uneia din cele mai bune echipe româneşti la această oră, Pandurii Târgu Jiu, scor final 28 – 22. Conştienţi că au un meci foarte greu în compania unei echipe ce a investit enorm în transferuri, sucevenii au pregătit foarte bine această partidă, contracarându-i cu succes pe experimentaţii jucători pregătiţi de Vasile Stângă. Partida a început sub semnul echilibrului, cu un plus de partea oaspeţilor care au condus de mai multe ori la un gol, până în minutul opt, când sucevenii au egalat la 3 – 3. Cu un Bogdan Pralea într-o formă de zile mari, Universitatea a început să se distanţeze pe tabelă, scor 6 – 3 în minutul 12, moment în care antrenorul Pandurilor a cerut time-out. Cu o apărare foarte bună, dar şi câteva intervenţii salvatoare ale lui Pralea, studenţii îşi măresc avantajul la cinci goluri în minutul 18, scor 11 – 6, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţa a primei reprize. Până la pauză, jocul este destul de echilibrat, Universitatea intrând la vestiare cu patru goluri avans, scor 14 – 10. Începutul părţii secunde aparţine tot universitarilor, cei care marchează de patru ori şi primesc doar două goluri, scor 18 – 12 în minutul 36. Din păcate, în următoarele zece minute, studenţii se grăbesc la finalizare, dar comit greşeli şi în apărare, fapt ce le-a permis oaspeţilor să înscrie cinci goluri consecutive şi să se apropie la doar un gol în minutul 46, scor 18 – 17. Un minut mai târziu oaspeţii rămân în patru jucători la semicerc după două eliminări şi sucevenii îşi măresc din nou avantajul la patru goluri, scor 21 – 17, când mai erau 10 minute de joc. Pandurii nu renunţă la luptă şi forţează egalarea, dar nu se pot apropia la mai puţin de două goluri, scor 22 – 20, în minutul 53. În ultimele şapte minute, elevii lui Leonard Bibirig fac un galop de sănătate în teren şi marchează de şase ori, faţă de numai două reuşite ale oaspeţilor, scor final 28 – 22 şi Universitatea câştigă astfel două puncte foarte preţioase în lupta pentru un loc de cupă europeană.

Portarul Bogdan Pralea, omul meciului

Victoria în faţa echipei din Târgu Jiu s-a datorat într-o măsură destul de mare portarului Universităţii, Bogdan Pralea, cel care a închis poarta în faţa experimentaţilor jucători de la Pandurii. Pe parcursul celor 60 de minute de joc, Pralea a avut nu mai puţin de 19 intervenţii salvatoare, atât din lovituri de la şapte metri, cât şi din situaţii de unu la unu sau din aruncări de la nouă metri. Cu trei minute înainte de final, Iulian Andrei a intrat în poartă la o lovitură de la şapte metri, pe care a apărat-o şi astfel nu le-a permis oaspeţilor să se apropie pe tabelă. Universitatea a punctat şi la capitolul public, spectatorii veniţi la sala LPS Suceava încurajându-şi favoriţii pe aproape toată durata meciului, fapt ce a pus presiune atât pe adversari, cât şi pe arbitri întâlnirii. Pentru suceveni au reuşit să marcheze sportivii, Adomnicăi(6 goluri), Mitrea(5), Ignat şi Gavriloaia, câte patru goluri, Dediu şi Bursuc, câte trei goluri, iar Dospinescu, Chiruţ şi Tcaciuc, câte un gol.

Echipa CSM Medgidia s-a retras din campionat

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a învins Târgu Jiul după un meci spectacol.
 Vizualizări articol: 1273 |