luni, 16 feb 2009 - Anul XIV, nr. 37 (4023)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Universitatea a început returul cu o victorie în faţa dinamoviştilor

Echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a debutat cu o victorie în returul Ligii Naţionale, în faţa celor de la Dinamo Bucureşti, scor 32 – 26(15 – 12).

Chiar dacă au întâlnit o echipă mai bine clasată în Liga Naţională, universitarii antrenaţi de Petru Ghervan şi Leonard Bibirig nu au fost impresionaţi de renumele clubului din capitală, impunându-se destul de categoric la finalul celor 60 de minute de joc.

Partida a început într-o notă de echilibru, care a durat, însă, doar şapte minute, după care sucevenii s-au distanţat la patru goluri, graţie unei apărări ermetice şi a unor intervenţii foarte bune a portarului Pralea. Oaspeţii au revenit în joc, profitând de mai multe atacuri ratate ale studenţilor şi au egalat situaţia pe tabelă în minutul 17, scor 7 – 7. Mult mai proaspeţi, universitarii au patru minute foarte bune, în care reuşesc cinci goluri consecutive şi scorul devine 13 – 8, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă din prima repriză.

La acest scor, în minutul 24, antrenorul dinamoviştilor, Eliodor Voica, îşi dă seama că elevii săi nu prea fac faţă jocului bun al studenţilor şi cere primul time-out al partidei. Până la pauză, oaspeţii reuşesc patru goluri, faţă de numai două de partea sucevenilor, Universitatea intrând la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 15 – 12.

Dinamoviştii au picat fizic în a doua repriză

Partea a doua a acestei întâlniri avea să fie un galop de sănătate pentru Universitatea, care s-a dovedit mult mai proaspătă în faţa unei echipe cu o medie de vârstă destul de ridicată, ce a epuizat destul de repede resursele fizice.

Cu ambii portari în mare formă, Bogdan Prelea şi Iulian Andrei, Universitatea s-a apărat mult mai bine în repriza secundă, surprinzându-şi în acelaşi timp adversarii cu principala lor armă, contraatacul.

În ciuda unor decizii ciudate ale celor doi arbitri, de o parte şi cealaltă, sucevenii s-au distanţat pe tabelă, chiar şi la nouă goluri în minutul 48, când scorul era 26 – 17.

La acest scor, tehnicianul Petru Ghervan şi-a permis să introducă în teren mai mulţi jucători din linia a doua, aceştia menţinând o diferenţă confortabilă pe tabelă.

Deciziile ciudate ale cuplului de arbitri Barbu-Nica i-a iritat de mai multe ori pe suporterii veniţi la meci, meciul fiind întrerupt de mai multe ori din cauza corului de fluierături la adresa celor doi.

În final, Universitatea s-a impus la şase goluri diferenţă, scor 32 – 26, obţinând astfel cea de-a doua victorie din acest sezon în faţa celor de la Dinamo, după ce în tur a câştigat la Bucureşti cu 30 – 25.

Graţie celor două puncte obţinute cu Dinamo, sucevenii se menţin în lupta pentru un loc de cupele europene, fiind la doar un punct de poziţia a şasea în clasament, ultima ce asigură prezenţa în Challenge Cup.

În partida cu Dinamo, pentru echipa universitară au reuşit să înscrie sportivii Bursuc, Chiruţ şi Adomnicăi, câte cinci goluri fiecare, Ignat, patru goluri, Gavriloaia şi Ţuţu, câte trei goluri, Mitrea şi Bibirig, câte două goluri, iar Tcaciuc, Dospinescu şi Brădăţan, câte un gol fiecare.

11. CSM Medgidia               14     5       1       8       355-372    11
12. Minaur Baia Mare          14     5       1       8       363-395    11
13. CS H&V Piteşti             14     1       2       11     356-410    4
14. CSM D&C Oradea         14     2       0       12     377-447    4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a început returul cu o victorie în faţa dinamoviştilor.
 Vizualizări articol: 688 |