vineri, 8 apr 2011 - Anul XVI, nr. 82 (4680)

Liga Campionilor

Echipa Şahtior Doneţk a fost învinsă de FC Barcelona, scor 5-1, în sferturile

Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu şi cu Răzvan Raţ integralist, a fost învinsă, miercuri, pe stadionul Camp Nou, cu scorul de 5-1, de echipa spaniolă FC Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Pentru FC Barcelona au marcat Andres Iniesta '2, Dani Alves '24, Gerard Pique '53, Seydou Keita '60 şi Xavi Hernandez '86.

Golul formaţiei Şahtior a fost înscris de Iaroslav Rakiţki '59.

Răzvan Raţ a primit un cartonaş galben în minutul 51 şi este suspendat pentru meciul retur, de săptămâna viitoare, de la Doneţk.

FC Barcelona Valdes - Dani Alves, Pique, Busquets, Adriano (Maxwell '77) - Xavi, Mascherano, Keita - Villa (Pedro '70), Messi, Iniesta (Affellay '90+1). Antrenor: Pep Guardiola

Şahtior Doneţk: Pyatov - Srna, Iscenko, Rakiţki, Raţ - Mkhitaryan, Hübschmann (Eduardo '82) - Douglas Costa, Jadson (Fernandinho '70), Willian (Alex Teixeira '75) - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Mircea Lucescu: „Am pierdut în faţa unei maşinării perfecte”

Antrenorul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat, miercuri, după înfrângerea din meciul cu FC Barcelona, că formaţia sa a pierdut în faţa unei maşinării perfecte, informează site-ul oficial al UEFA.

"Nu ne aşteptam la o astfel de înfrângere. Suntem o echipă bună şi putem juca mai bine de atât. Am decis să jucăm deschis, fără să ne blocăm în apărare. Am ratat deschiderea scorului în primul minut, iar apoi imediat Iniesta a înscris şi partida s-a schimbat. Am ratat multe ocazii de a egala, iar Barcelona a lovit când trebuia. Adversarii noştri au profitat la maxim de şansele pe care le-au avut. Cred că acum totul este decis. Această experienţă ne va ajuta să creştem. Vrem să câştigăm în retur, deoarece peste 50.000 de spectatori vor aştepta o reacţie din partea noastră. Am pierdut în faţa unei maşinării perfecte", a spus Lucescu.

Josep Guardiola: „Nu-l credeţi pe Lucescu când spune că totul s-a terminat”

Antrenorul echipei FC Barcelona, Josep Guardiola, a declarat, miercuri, după victoria din meciul cu Şahtior Doneţk, că jucătorii săi nu trebuie să-l creadă pe Mircea Lucescu care a spus că totul s-a terminat în acest sfert de finală, informează site-ul oficial al UEFA.

"Nu-l credeţi pe Mircea Lucescu când spune că totul s-a terminat. Ascultaţi la mine, nu este nimic decis. În Cupa Spaniei, cu Betis Sevilla, am învins cu 5-0 în tur şi apoi am pierdut foarte rău în retur (n.r. - scor 1-3). Am această experienţă negativă, deşi mulţi m-au acuzat de falsă modestie. Absenţele lui Abidal şi Puyol ne-au cauzat unele probeleme în defensivă, deoarece ei sunt jucători de mare calitate. În rest, lotul este competitiv şi toţi fac ceea ce trebuie la momentul oportun. În acest sezon Messi este determinant chiar şi fără să marcheze în trei meciuri, cu Real Madrid, cu Espanol Barcelona şi în această seară. El ne poate ajuta să câştigăm în diverse moduri", a afirmat Guardiola.

Chelsea Londra - Manchester United, scor 0-1

Formaţia Manchester United a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Chelsea Londra, într-un meci contând pentru prima manşă a a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Wayne Rooney '24.

Chelsea Londra: Cech - Bosingwa (Mikel '79), Ivanovici, Terry, A. Cole - Ramires, Essien, Lampard, Jirkov (Malouda '71) - Torres, Drogba (Anelka '70). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Manchester United: Van der Sar - Rafael (Nani '51), Ferdinand, Vidici, Evra -Valencia, Carrick, Park Ji-sung (Smalling '90+4), Giggs - Rooney, Hernandez (Berbatov '78). Antrenor: Alex Ferguson.

Partida retur va avea loc la 12 aprilie.

Carlo Ancelotti: „Trebuie să învingem pe Old Trafford şi suntem încrezători că putem reuşi”

Antrenorul echipei Cheslea Londra, Carlo Ancelotti, a declarat, miercuri, după înfrângerea din meciul cu Manchester United, că formaţia sa va trebui să câştige în retur pe Old Trafford şi este încrezător că acest lucru se va întâmpla, informează site-ul oficial al UEFA.

"Ştim că va fi dificil la Manchester. Trebuie să învingem pe Old Trafford şi suntem încrezători că putem reuşi. Prestaţia noastră a fost foarte bună astăzi şi am dat sută la sută. Am jucat un fotbal de calitate, chiar dacă am primit un gol ce putea fi evitat. Ne-am creat multe ocazii, mult mai multe decât adversarul. Fernando Torres a fost ghinionist, iar Van der Sar a făcut o partidă mare. Nu meritam să pierdem, dar acest lucru nu mai contează. Sunt dezamăgit, dar această partidă reprezintă deja trecutul. Trebuie să ne gândim şi să o jucăm bine pe următoarea. Rezultatul nu ne avantajează, dar mai sunt 90 de minute. Pe Old Trafford va fi un altfel de meci din punct de vedere tactic. Va trebui să atacăm pentru a învinge", a spus Ancelotti.

Alex Ferguson: Am făcut o partidă bună la nivel tactic

Antrenorul echipei Manchester United, Alex Ferguson, a declarat, miercuri, după victoria din meciul cu Chelsea Londra, că elevii săi au făcut o partidă bună la nivel tactic, informează site-ul oficial al UEFA.

"Nu suntem surprinşi. Nu am avut multe ocazii, Hernandez în prima repriză şi Nani în cea de-a doua, dar am făcut o partidă bună la nivel tactic. În general am reuşit să avem controlul, chiar dacă uneori la mijlocul terenului am fost inferiori. Am vrut să fim rapizi şi de aceea l-am utilizat pe Park Ji-Sung. El este un jucător fantastic, înţelege la perfecţie jocul şi poate pleca foarte repede pe contraatac. Marele nostru avantaj este că returul va avea loc pe Old Trafford. Atmosfera va fi electrizantă şi abia aştept meciul. Chelsea poate reveni, nu avem decât un singur gol avans. Trebuie să fim atenţi şi să avem o prestaţie foarte bună. Va fi un meci extraordinar în retur, nu am niciun dubiu. Suntem fericiţi pentru prestaţia lui Rooney, a fost fantastic în această seară", a spus Ferguson.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Echipa Şahtior Doneţk a fost învinsă de FC Barcelona, scor 5-1, în sferturile.
 Vizualizări articol: 661 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Echipa Şahtior Doneţk a fost învinsă de FC Barcelona, scor 5-1, în sferturile0.05