Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9753 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6364 lei

Liga Campionilor

Novemberfest cu bere şi cârnaţi de Cluj

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), de formaţia germană Bayern Munchen, în etapa a IV-a a grupei E a Ligii Campionilor, germanii asigurându-şi calificarea în optimile competiţiei în urma acestui rezultat, transmite trimisul MEDIAFAX.

0-1: Lahm a centrat de partea dreaptă, Schweinsteiger a şutat la poartă, Stăncioiu a respins şi Gomez a înscris din apropiere.

0-2. Hamit Altintop a centrat din dreapta, Schweinsteiger a recentrat în careul mic şi Gomez a împins balonul în poartă din 3 metri.

0-3: Schweinsteiger a simulat un şut la poartă, i-a pasat lui Gomez şi acesta l-a învins pe Stăncioiu cu un şut de la 14 metri.

0-4: Hamit Altintop a lobat balonul peste Stăncioiu, iar Muller a urmărit balonul şi a înscris în poarta goală din 2 metri.

La partida de la Cluj au asistat 14.100 de spectatori. La meci au fost prezenţi şi 1.000 fani ai nemţilor, printre care şi suporteri din Bulgaria şi Ungaria. Pe bancă la Bayern Munchen au luat loc şapte oficiali şi patru fotbalişti. Spre finalul primei reprize spectatorii de la tribuna a doua l-au fluierat pe căpitanul clujenilor, Ricardo Cadu. La pauză, la intrarea la cabine, spectatorii de la tribuna a doua l-au aplaudat pe Louis van Gaal şi l-au fluierat pe Sorin Cârţu. De asemenea, la finalul meciului, spectatorii i-au fluierat pe jucătorii clujeni.

Cum justifică Mureşan înfrângerea umilitoare

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat, miercuri, că Sorin Cârţu rămâne la conducerea tehnică a campioanei, apreciind că, deşi clujenii nu au făcut o partidă bună în faţa formaţiei Bayern Munchen, au avut posibilitatea la începutul reprizei secunde să întoarcă soarta partidei.

"Nu am făcut o partidă bună, dar am avut 20 de minute în care puteam să întorceam soarta meciului la începutul reprizei a doua. Am avut şi ghinion, dacă ne gândim la mingea scoasă de pe linia porţii şi la bara lui Piccolo. Dacă la Munchen am decis meciul prin două autogoluri, acum am plătit pentru cele două greşeli mari de apărare din prima repriză. Nu mi se pare normal ca fanii să-i fluiere pe Cadu şi Cârţu. Cârţu rămâne antrenorul nostru şi are încrederea noastră", a spus Mureşan după meci.

Mureşan a menţionat că speră ca CFR să obţină un rezultat bun în meciul cu FC Basel, din deplasare, din etapa V-a a grupei E a Ligii Campionilor. "Sperăm să scoatem un rezultat bun la Basel. Este bine că mai avem şanse pentru Europa League, deşi noi ne-am fi dorit optimile Ligii Campionilor. Din experienţa anterioară în LC, am învăţat că primele două partide sunt cele mai importante, pentru că sezonul începe mai târziu în campionatele mari şi încet-încet echipele importante îşi intră în ritm", a mai spus Mureşan.

Cârţu îşi pune cenuşă în cap

Antrenorul echipei CFR Cluj, Sorin Cârţu, a declarat că ce a arătat formaţia germană este fotbal adevărat.

"Bayern a câştigat meritat. E o echipă care exploatează orice situaţie care i se oferă. S-a văzut clar diferenţa dintre noi şi ei. Am fost depăşiţi la toate capitolele. Am fost marcaţi de importanţa meciului de azi, pentru că ştiam că un rezultat bun ne-ar fi menţinut şansele de calificare în primăvară. Dar la cum am jucat, credeţi că merităm o calificare în primăvară? Ce a arătat Bayern este fotbalul adevărat, nu ceea ce facem noi tot timpul. Bayern are o posesie greu de contracarat, are fotbalişti care au ştiinţa jocului, că de-aia sunt jucători de milioane, pentru că nu e nimeni prost să dea degeaba milioane de euro pe ei. Noi tot spunem că avem speranţe, dar la cum am arătat în prima repriză şi spre sfârşitul meciului, ce speranţe să avem?" a spus Cârţu în conferinţa de presă de după meci.

Tehnicianul a adăugat că este normal ca suporterii să huiduie echipa, după un astfel de scor. "Mă doare că înfrângerea e aşa severă, după ce meritam chiar să egalăm la începutul reprizei a doua. E normal să mă fluiere suporterii. La un scor aşa ruşinos ce vreţi să facă?", a precizat Cârţu.

Roma şi-a revenit în Elveţia

Echipa italiană AS Roma, cu portarul Bogdan Lobonţ pe banca de rezerve, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-0), formaţia elveţiană FC Basel, într-un meci din etapa a IV-a a grupei E a Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Menez '16, Totti '26 din penalti şi Greco '76, în timp ce pentru gazde au înscris Frei '69 şi Shaqiri '83. Mijlocaşul echipei FC Basel, Stocker, a fost eliminat în minutul 90+1.

Clasament: 1. Bayern Munchen 12 puncte (calificată), 2. AS Roma 6 puncte, 3. FC Basel 3 puncte, 4. CFR Cluj 3 puncte.

Etapa a V-a, care va avea loc la 23 noiembrie, programează următoarele meciuri: AS Roma - Bayern Munchen şi FC Basel - CFR Cluj.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Novemberfest cu bere şi cârnaţi de Cluj.
 Vizualizări articol: 369 |